İPTAL
Buradan başlayın

Gönderim yapmak istediğiniz mahalleyi

ya da AVM, Hastane, Okul, Plaza

gibi noktaları yazabilirsiniz.

Filtrele

Gönderim Yeri Seçin

Köpek Mamaları

Sevimli dostlarımız ve can dostlarımız köpekler ailelerimizin en önemli üyelerindendir. Kimi için en yakın arkadaş kimi için bir evlat kimisi içinse kardeşten ötedir. Bu kadar değer verdiğimiz ve gözümüzden sakındığımız dostlarımızın bakımında en önemli konu tabii ki beslenmeleri. Sağlıklı bir yaşam sürmeleri adına oldukça önemli olan beslenme konusunda köpeğinize uygun mama seçimi yapmanız gerekmektedir. Çünkü köpekler özel sindirimleri olan ve her tür yiyeceği tüketemeyen canlılardır. Bu nedenle can dostunuzun zengin içerikli bir köpek maması ile beslenmesine özen göstermelisiniz. Köpeklerin besin ihtiyaçları yaşlarına ve boyutlarına göre değişkenlik gösterdiğinden tekdüze bir beslenme değil farklı köpek maması çeşitleri arasından uygun olanı belirleyip ona göre bir beslenme planı takip etmelisiniz.

Köpek Beslenmesinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sevimli dostunuzun beslenmesinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta doğru besinleri almasını sağlamaktır. Köpeklerin doğumu, gençlikleri ve yaşlılıklarında besin ihtiyaçları değişkenlik göstereceğinden her mama her yaşta uygun değildir. Bu yüzden mama seçimi yaparken köpeğinizin yaşına dikkat etmeli, sevdiği besinlerden oluşan mamaları tercih etmeli ve veteriner hekiminizden destek alarak uygun olan mamayı bulmaya özen göstermelisiniz. Köpek mama fiyatları kalitesi ve içeriklerine göre değişirken unutmamanız gereken şey; en iyi köpek maması, köpeğiniz için en uygun olan mamadır.

Yavru Köpek Mamaları ve Beslenmesi

Yavru köpeğinizin beslenmesi yetişkin bir köpeğe göre çok önemli ve hassas bir konu olduğundan daha dikkatli olmalısınız. Yavru köpekler 5. haftadan itibaren ek gıdalara geçebilirler fakat çoğu yavru ortalama 8 haftalık olduğunda anne sütünden kesilir ve takviye gıdalara başlanır. Burada kaliteli yavru köpek mamasını su ile hafifleterek yavruya verebilirsiniz. Seçeceğiniz mamanın anne sütünden yeni kesilen yavru için zengin içerikli ve ihtiyaçlarını karşılayacak bir mama olmasına dikkat etmelisiniz çünkü besin değerleri eksik bir mama ile beslenen yavru köpeklerin bağışıklık sistemleri zayıf olur ve hastalıklara açık hale gelirler. Bu nedenle yavru köpeklere uygun olan kuru mamaları seçmeniz en iyisi olacaktır.

Büyüme döneminde beslenme ihtiyaçları çok daha fazla olan yavru köpeklere;

  • İlk 2 ayında günde 4 kez
  • 5. ayından itibaren günde 3 kez
  • 6. aydan itibarense günde 2 kez mama verebilirsiniz.

Enerji ihtiyacı büyüdükçe azalan yavru köpeğinizin ilk 6 ayda ihtiyacı olan kalori miktarı %100 ile %150 arasındayken 6-12 ay arasında bu ihtiyacı yetişkin bir köpeğe göre %40 ile %75 arasındadır. Bu yaşlarda eğitimi oldukça önemli olan yavru köpeğinize köpek ödül maması vererek eğitiminde daha hevesli olmasını sağlayabilir, Royal Canin, Happy Dog ve Nature’s Protection gibi markalarının yavru köpek mamalarını ÇiçekSepeti’nden indirimli köpek mamaları fırsatlarından yararlanarak sipariş edebilirsiniz.

Yetişkin Köpek Mamaları ve Beslenmesi

Köpeğiniz yetişkinlik seviyesine eğer küçük bir ırk ise 12, büyük bir ırktan ise 18 aylık olduğunda ulaşır ve artık yetişkin maması tüketemeye başlar. Fakat yavru köpek mamasından yetişkin köpek mamasına geçişi yaparken bir anda ve keskin bir şekilde değil, günlere yayarak ve planlı bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Çünkü ani değişimler köpeğinizin sindirim sistemini bozabilir ve sağlına zarar verebilir.

Yetişkin bir seviyeye gelmiş olan köpeğinize mama seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar; mamanın yüksek oranda protein, karbonhidrat ve yağ içermesidir. Burada tabii ki köpeğinizin sağlık durumu ve ırkına göre beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Yetişkin köpeğinize mama verirken öğünleri günde bir kere göre ayarlayabilir ya da bir öğünü yarım yarım bölerek iki öğün şeklinde verebilirsiniz. Bazı ırk köpekler hareket etmeyi sevmediklerinden kilo almaya oldukça yatkındır. Böyle durumlarda light köpek mamalarını tercih edebilir, kısırlaştırılmış veya çok hareketli bir köpeğiniz varsa onlar için özel üretilen mamaları kullanabilirsiniz.

Köpek maması 15 kg ve daha büyük mamaları tercih etmeniz ekonomik olarak ve diğer açılardan çok daha doğru bir seçim olacaktır çünkü köpeğiniz artık yetişkin olduğundan ve mama değişimi yapmanız onun için çok uygun olmayacağından büyük boy mamalar her zaman avantajlıdır.

Yaşlı Köpek Mamaları ve Beslenmesi

Can dostlarımızın yaşam süreleri ırklarına göre değişkenlik göstermekle beraber; küçük ve orta boy ırklarda 12-16 yıl, büyük ırk köpeklerde ise 8-12 yıl civarındadır. Ortalama olarak küçük ırklarda 8, büyük ırklarda ise 6 yaşının üstünde köpekler yaşlı sınıfına girmektedir. Bu dönemdeki dostlarınızın daha dengeli, yeterli ve özel bir bakıma ihtiyacı vardır. Daha uzun ve sağlıklı bir ömür sürebilmeleri adına özel mamalar ile beslenmeleri gerekmektedir. Özel mamalara ek olarak köpek kemik ürünlerini de incelemelisiniz.

Yaşlı köpeklerin mamalarında protein miktarının yüksek olmasına dikkat etmelisiniz çünkü bu kas kaybı yaşamalarının önüne geçmek için oldukça önemlidir. Yine mamaların içerisindeki fosfor ve yağ gibi besinlerin miktarlarını kontrol etmeli; yüksek tansiyon, diyabet ve kemik problemleri yaşayan dostlarınız için veteriner hekim kontrolünde uygun olan mamaları kullanmalısınız.

Can dostlarınızın ihtiyaçlarına yönelik köpek mamalarını tercih ederek onların daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürmelerini sağlayabilirsiniz. Köpeğinizin tüm ihtiyaçlarına uygun besinleri içeren tüm markalar ait en uygun köpek maması fiyatları ÇiçekSepeti’nde sizi bekliyor. Hemen sipariş vererek can dostunuzun beslenmesi için gerekli tüm ürünleri hızlı gönderim ve farklı ödeme seçenekleri avantajlarıyla temin edebilirsiniz.

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.