Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Oto Akü

Otomobilin güç kaynakları arasında yer alan akü, akümülatör kelimesinin kısaltılmış halidir. Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolar ve gerektiğinde tekrar elektrik enerjisine dönüştürür. Aracın ihtiyacı olan elektriği sağlayan akü, uzun seneler boyunca çalışır. Ortalama çalışma süresi markadan markaya değişse de 3 ile 5 yıl arasındadır. Fakat sürüş alışkanlıkları, kullanım ve araç performansı gibi durumlarda daha kısa süre kullanım ömrü sunabilir. Bakımı düzenli bir şekilde yapıldığında çalışmasında herhangi bir sorun olmayacaktır. Bittiğinde ise yeni bir akü ile değişimi sağlanmalı ve öyle yola çıkılmalıdır. Çünkü bataryası zayıflamış bir akü, yarı yolda kalmanıza neden olabilir. Yeni bir aküye ihtiyacınız varsa en iyi markaların akü modellerini ÇiçekSepeti’nde bulabilir, uygun fiyatlarla sipariş edebilirsiniz. Akü markaları hakkında daha fazla bilgi almak için "En İyi Akü Markaları" içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Akü Modelleri

Araba akü modelleri, araçtaki tüm elektrikli bileşenlere güç sağlar ve ihtiyaçları olan elektriği temin eder. Yani aracın çalışması ve hareket etmesi için akü şarttır. İki temel görevi bulunan akü, ilk olarak içinde yer alan kimyasalları enerjiye dönüştürerek aracın çalışmasını sağlar. İkinci görevi ise elektrik akımını sabit tutmaktır. Stabil voltaj sayesinde motorun çalışır durumda olması sağlanır. Aşırı soğuk havalarda akü içindeki elektrolit direnç arttığından kimyasal reaksiyon meydana gelme hızı azalır. Bu da geç çalışmaya ya da az enerjiye neden olur. Böyle zamanlarda akünün şarj edilmesi gerekir. Araba aküsü eğer geç çalışmaya neden oluyorsa bataryası bitmek üzeredir ve yenisi ile değişmesi şarttır. Araç akü fiyatları ise güç, kalite ve model gibi kriterlere göre değişkenlik göstermektedir.

  • Araç aküleri aynı işleve sahip olsa da farklı modelleri mevcuttur. Bu modelleri iki ana grupta toplamak gerekirse sulu aküler ve jel aküler diyebiliriz.
  • Sulu akü, tüm parçaları kaplayan elektrolit solüsyonu ile çalışır. Aşırı şarj olduğundan gaz üreten bu modellerde gazın serbest bırakılması gerekir.
  • Jel aküler ise elektrolit solüsyon yerine içinde jel bulunan akülerdir. Sızdırma yapmaz ve oldukça dayanıklıdır. Yüksek sıcaklıklarda veya şok altında verimli çalışır. Son dönemde jel aküler daha fazla tercih edilmektedir.
  • Jel ve sulu akü arasında seçim yaparken fiyat konusuna da dikkat etmek gerekir. Çünkü jel akü modelleri sulu akülere göre biraz daha yüksek fiyatlıdır. Fakat daha güvenli ve performansı daha yüksektir.

Araba Aküsü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomobilinizin yeni bir aküye ihtiyacı varsa tabii ki ilk bakacağınız şey fiyatlar olacaktır. Oto akü fiyatları, farklı markaların sunduğu özellikler ve dayanıklılık gibi kriterlere göre değişmektedir. Fakat fiyatlardan önce bazı konulara dikkat etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

  • Araç aküsü seçimi yaparken aracın markası, modeli, ihtiyaç duyduğu marş gibi konular öncelikli olarak değerlendirilmelidir. Örneğin; marş gücü ihtiyacı yüksek olan bir araca düşük güçte bir akü yerleştirirseniz, akü aracın ihtiyaçlarını karşılayamaz ve araç çalışmayı durdurur. Bu nedenle doğur verilerle akü seçimi yapmak gerekir.
  • Aracın fabrika çıkış verileri ve markanın tavsiyelerini dikkate alarak 60 amper akü, 70 amper akü, 75 amper akü, 90 amper akü, 100 amper akü ve 135 amper akü gibi seçenekler arasından ihtiyacınız olan güçteki aküyü seçebilirsiniz.
  • Alacağınız akünün üretim tarihine dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Uzun süre önce üretilmiş olan akü, performans sorunları yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle yakın tarihte üretilmiş modelleri tercih etmeniz gerekir.
  • Yedek kapasitesi akünün korunması açısından önemlidir. Örneğin, farları açık bıraktığınızda yedek kapasitesi yüksek olan akü kurtarıcınız olacaktır.
  • Akü bakımının düzenli yapılması önemli bir konudur. Uzun süre bakımsız kalan akü, aracın çalışması ve performansını etkiler. Çalışma ve kullanım sırasında aracınızda performans düşüklüğü hissediyorsanız, en yakın serviste akü kontrolünü yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Varta, Mutlu, Brio, Bosch, İnci başta olmak üzere en iyi oto akü markalarını ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. En iyi akü markaları için ilgili içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın!