Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Sporcu Besin Takviyeleri

Sporcu besin takviyesi ürünleri, sporcunun normal diyetine ek olarak kullandığı vitamin, amino asit çeşitleri, elektrolit ve mineraller içeren çeşitlerden oluşur. Aktif olarak spor yapıyorsanız, bu ürünleri kilo vermek, enerjinizi korumak ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin değerlerini almak için kullanabilirsiniz. Bazı supplement ürünleri, egzersizden sonra oluşan ufak kas yırtılmalarının daha hızlı iyileşmesini sağlar. Bu sebeple kas yoğunluğunuzun daha hızlı şekilde artmasına yardımcı olur. Böylelikle yarışlar sırasında performansınız yükselir. Birbirinden farklı, kaliteli ve ucuz sporcu besin takviyesi seçeneklerini ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.

Kas Geliştirme İçin Kullanılan Sporcu Besin Takviyeleri

Proteinlerin temeli oluşturan amino asit, kas yapımına katkı sağlar. Antrenman sırasındaki hareketlerle zorlanan kaslar, enerjiyi kullanmak için proteinleri parçalar. Bu sebeple spor yaparken vücut daha fazla amino asite ihtiyaç duyar. Vücutta 30 dakika içerisinde emildiği için antrenmanlardan hemen önce amino asit takviyesini alabilirsiniz. Aldığınız amino asit, vücudunuzun daha fazla enerji üretmesi için takviye sağlar. Bu sayede hem kas yorgunluğu hem de uzun vadede kas hasarı azalır.

Kreatin ürünleri, yüksek yoğunluklu egzersiz kapasitesini ve egzersiz sırasında yağsız kas kütlesini artırma yeteneği açısından en etkili takviyeler arasında yer alır. Proteinin tamamlayıcısı olduğu için egzersizlerinizin daha etkili olmasına katkı sağlar. Proteinler ise kas onarımına yardımcı olur. Bu noktada protein tozu ürünleri devreye girer. Whey proteini olarak da adlandırılan ürünler, peynir altı suyu içerir. Kullandığınız andan itibaren kas protein sentezini uyarır. Ayrıca, egzersiz sonrası protein yıkım oranını düşürür. Genellikle toz halinde satılan ürünleri shaker kullanarak hazırlayabilirsiniz.

Enerjiyi Artıran Sporcu Besin Takviyesi Çeşitleri

L-karnitin, CLA, termojel ürünleri hem kilo kaybına hem de enerjiye katkı sağlar. Vücut tarafından üretilen bir tür amino asit olan L-karnitin sayesinde yağlar hızla enerjiye dönüşür. CLA da benzer özellikleri ile sporcu takviyelerinde yer alır. Ayrıca bu ürünler kas yapımına ve kas zedelenmelerinin iyileşmesine de fayda sağlar. Kas gelişimine fayda sağlayan karbonhidrat tozu ve kilo, kas takviyeleri yani gainer ürünler aşağıdaki faydaları beraberinde getirir.

  • Alındığı andan itibaren enerji verir.
  • Egzersiz sırasında dayanıklılığınızı artırır.
  • Vücudunuz ihtiyaç duyduğu enerjiyi elde ettiği için kas kaybı yaşama ihtimaliniz minimum seviyeye düşer.
  • Egzersiz sonrası kortizol kontrolü sağlar.
  • Kasların korunması ve iyileşmesine yardımcı olur.

Gainer ürünler; çilek, vanilya ve kakao gibi aromalar içerir. Ürünleri süt, su ve yoğurtla karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Sporcu suluğu, matara gibi aksesuarlarla yanınızda taşıyıp egzersizden hemen önce tüketebilirsiniz. Tribulus, testosteron ürünleri de yağ yakımını hızlandıran, kas oluşumuna destek olan ve enerjiyi artıran ürünler arasında yer alır.

Vitamin ve Mineral Sporcu Besin Takviyeleri

Vitamin ve mineraller antrenmanlardan maksimum fayda sağlamaya ve takviyelerin daha etkili olmasına katkı sağlar. C vitamini, L karnitin’in emilimini hızlandırır. Ayrıca, egzersiz sonrasında oksidatif stresi azaltmaya ve bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olur. D, E, C vitaminleri ve beta karoten de kas hasarının azalmasına ve kas yoğunluğunun daha hızlı artmasına katkı sağlar. K vitamini ise kemik metabolizmasına destek verir. Bunlara ek olarak, kalsiyum ve krom kas yoğunluğunun artmasına yardımcı olur. Magnezyum performansı artırırken, sodyum antrenmanlar sırasında sıvı dengenizi korumanızı sağlar. Tüm bu alternatifleri sporcu vitamin, mineral takviyesi ürünlerinde bulabilirsiniz. Protein bar, sporcu atıştırmalıkları gibi gıdalar da yararlı vitamin ve mineralleri içerir. Protein bar çeşitlerinin çoğu peynir altı suyundan üretilen whey proteini ile zenginleştirildiği için antrenmanlarınızdan hemen önce tüketebileceğiniz besinler arasında yer alır. Antrenmanlarınızdaki gücünüzü ve kas yoğunluğunuzu artıran bu ürünler ÇiçekSepeti’nde sizleri bekler.