Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala
BURADAN
BAŞLAYIN

Voleybol Top Çeşitleri

Dünya üzerindeki popüler takım oyunlarından biri olan voleybol için hiç kuşkusuz en önemli malzeme voleybol topu. Oyunun temel öğesi olan bu ürün, farklı malzemeden üretilen alternatifleri ve özellikleriyle geniş bir çeşitlilik sunar. Farklı yaş grubuna, üretim tarzına ve kullanılan ortama göre kategorize edilen voleybol topları, bazı standartlar doğrultusunda üretilir. Siz de ÇiçekSepeti’nin uygun fiyat ayrıcalıklarından faydalanarak ihtiyacınız olan en iyi voleybol topunu hemen satın alabilirsiniz.

Kullanım Amacına Göre Çeşitlilik Gösteren Voleybol Topları

Kullanım alanına göre ikiye ayrılan voleybol top modelleri, hem indoor (iç saha) hem de plaj voleyboluna uygun olarak üretilir. İç saha topları, her ne kadar kapalı alanda oynanabilen toplar olarak nitelendirilse de dışarıda da dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yetişkinlere özel olan standart iç saha topları, 0,325 kg/ cm² iç basınca, 65-67 santimetre çevreye ve 260-280 gram arası bir ağırlığa sahip olur. Plaj voleybolunda kullanılan topların yanında daha küçük bir yapıda olan ve daha karakteristik bir yapıda olan bu top çeşitleri, topa olan hakimiyeti artırır. Gençler için üretilen iç saha topları ise voleybola yeni başlayanlara hitap eder. Bu toplar, 63-65 santimetre çevresi, 260-280 gram ağırlığı ve 0,225 kg/ cm² iç basıncı ile kolay bir kullanım sunar. Standarda göre küçük boyutta olan bu toplar sayesinde topu filenin diğer tarafına kolay bir şekilde geçirebilirsiniz. Ayrıca ellerinizin ve bileklerinizin zarar görmesini de engelleyebilirsiniz.

Dış saha topu olarak adlandırılan plaj voleybolu topları ise 66-68 santimetre çevresi, 260-280 gram ağırlığı ve 0,225 kg/ cm² iç basıncıyla dikkat çeker. İç saha toplarının yanında daha düşük basınç, daha büyük boyut ve daha sert bir yapıda olması ile güneş, kum ve rüzgar gibi değişen hava koşullarına uyum sağlar. Havada daha fazla süzülme özelliğine sahip olan ve dış etkenlere karşı dayanıklı olan plaj voleybol toplarını uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Yapı Bakımından Farklılık Gösteren Voleybol Top Modelleri

Yapısına göre çeşitlilik gösteren voleybol topları, dikişli ya da yapıştırmalı olmak üzere iki farklı şekilde tasarlanır. Dikişli olan voleybol toplarındaki paneller, futbol topları ile oldukça benzerlik gösterir. Bu ürünler makine ya da elde tutturularak üretilir. Daha kalın ipler kullanıldığı için daha sağlam bir yapıda olan makine dikişli toplar ile sorunsuz bir oyun ya antrenman süreci geçirebilirsiniz. İki farklı yöntemle üretilen toplarda dikişlere bakarak hangi topun el dikişi hangisinin makine dikişi olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Makineden çıkan ürünler çok daha düzgün ve düzenli bir görünümde olur. Yapıştırma voleybol topları ise katmanlar halinde ve her bir katman altındaki katmana yapıştırılacak şekilde üretilir. Uygun fiyat aralıklarına sahip olan ürünlerin hava koşullarına göre sağlamlık ve dayanıklılıkları da değişkenlik gösterir.

Boyutuna Göre Her Kullanıcıya Hitap Eden Voleybol Topları

Voleybol topları kullanım amacı ve yapısının yanında boyutuna göre de birbirinden farklılık gösterir. Mini, 4 numara ve 5 numara olmak üzere üç farklı büyüklüğü bulunan toplar, farklı yaşlardaki kullanıcılara hitap eder. 5 numaralı voleybol topları genellikle yetişkinler tarafından müsabakalarda kullanılır. Tüm sporcuların rahatlıkla oynayabileceği ölçülere sahip olan bu toplar, FIVB standartları doğrultusunda üretilir. Aynı şekilde FIVB standartlarına uygun olan mini voleybol topları, 9 ila 13 yaş grubundaki sporcular için ideal ağırlıkta olur. 4 numaraları top çeşitlerini ise voleybola yeni başlayan ve küçük yaştaki sporcular için tercih edebilirsiniz.

Farklı amaçlara hizmet eden ucuz voleybol top modellerine ÇiçekSepeti ayrıcalıklarıyla hızlı ve güvenli şekilde ulaşabilir, kaliteli ürünler sayesinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.