Damak Tadınıza Uygun En İyi Kahve Markaları

en iyi kahve markaları

Kahve, coffea isimli ağacın meyvelerinin çeşitli işlemlerden geçirilerek çekirdeklerinin ayrılması ile elde edilir.

Farklı kültürler ve demleme stilleriyle birlikte birçok çeşidi bulunan kahve, günümüzde en çok tüketilen içecekler arasında yer almaktadır.

Kahve nasıl Keşfedilmiştir?

Keşfedilmesi hakkında birçok hikaye anlatılan kahvenin en meşhur hikayesi şu şekildedir:

• Dönemim Habeşistan sınırları içerisinde bulunan günümüzde ise Etiyopya’ya bağlı olan bir alanda keçilerin günlerce uyuyamadığı ve enerji dolu oldukları gözlenir.

• Bunun sebebini araştırdıklarında ise bu duruma bir bitkinin sebep olduğu anlaşılır. Şazili isimli bir derviş, aynı etkileri kendi üzerinde de görünce kahvenin kafein sihri hayatımıza girer.

• İlk olarak un haline getirip ekmek hamurunda kullanılan kahve, sonrasında kaynatılarak içilmeye başlanır ve günümüze kadar serüveni ulaşır.

• Kahve ilk kez Habeşistan’da bulunsa da Yemen, kahve kültürünün oluşmasını sağlayan ülke olmuştur.

Peki, kahve ismi nereden gelmektedir?

Habeşistan’ın kahve yetişen bölgesinin ismi Kaffa’dır. İsmini de bu bölgeden aldığı söylenmektedir. Kaffa bölgesinin okunuşunun kahve ile yakın olması da bu görüşü desteklemektedir.

Dünyanın En İyi Kahve Markaları

Günümüzde kahve birçok farklı çeşitte ve demleme tekniği ile sunulmaktadır. Bu nedenle damak tadına ve zevkine göre en iyi kahve markası, kişiden kişiye değişmektedir.

Genel olarak büyük çoğunluğun beğendiği markaları listemizde bulabilirsiniz.

En İyi Çekirdek Kahve Markaları

en iyi çekirdek kahve markaları

Dünya genelinde birçok farklı yerde kahve çekirdeği yetiştirilmektedir. Fakat en çok bilinen ve ilgi gören üç tür bulunmaktadır; Arabica, Robusta ve Liberica.

Bu türler arasında Liberica sınırlı ve çok az miktarda üretildiği için çok fazla bulmanız mümkün değildir.

Arabica ve Robusta çekirdekler en çok tüketilen ve yetiştirilen çekirdek kahve çeşitleri olarak öne çıkmaktadır.

Arabica:

• Anavatanı Etiyopya olan Arabica kahve çekirdeği, dünyada kahve üretiminin 2/3’e yakın bir kısmını karşılamaktadır. İlk olarak 1700’lü yıllarda tanımlanmıştır.

• Robusta kahve çekirdeğine göre daha hassas olan çekirdek, daha az kafein içermektedir.

• Arabica çekirdeği 600-2000 metre aralığında yetişir ve temiz havayla daha fazla temas eder. Bu sayede aroması daha yüksektir.

• Üretimi diğer türlere göre daha zordur. Ağaçtan meyvenin tek tek elle toplanması gerekir. Tüm bu yetiştirme zorlukları nedeniyle fiyatı biraz yüksektir.

Robusta:

• Yüksekliği 600-1400 metre olan alanlarda yetiştirilir.

• Dünya kahve üretiminin 1/3’ü kısmını Robusta kahve çekirdeği karşılamaktadır. 1900’lü yıllardan itibaren ayrı bir sınıf olarak tanımlanmıştır.

• Üretimi Arabica’ya kadar daha kolaydır ve daha fazla mahsul verir. Bu yüzden maliyeti biraz daha düşüktür.

• Gövdeli ve kakaolu tatlar, aromasında daha çok hissedilmektedir. Kreması Arabica’ya göre daha fazladır. Bu nedenle genelde espressyo harmanlarında kullanılır.

En İyi Filtre Kahve Markaları

en iyi filtre kahve markaları

Filtre kahve markalarına geçmeden önce “Filtre kahve nedir?” tam olarak anlatmak faydalı olacaktır:

• Filtre kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suyla demlenmesi sonucu elde edilen bir kahve çeşididir. Demlenen kahve, kağıt ya da metal filtreden süzülerek posasından ayrılır ve servis edilir.

• Diğer kahve türlerine göre daha berrak ve akışkan olması nedeniyle oldukça fazla tüketilmektedir. Çok sayıda demleme metodu ve ekipmanı bulunmasa da ilk olarak filtre kahveyi 1908 yılında Almanya’da bilim kadını Melitta Bentz icat etmiştir.

Dünyaca ünlü kahve markalarının birçoğu filtre kahve için öğütülmüş kahve çekirdeği sunmaktadır. Bu bilgilerden sonra “En iyi filtre kahve markası hangisi?” sorusuna geçebiliriz. En çok tercih edilenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Lavazza: 1895 yılında İtalya’da kurulan Lavazza, kahve konusunda en çok bilinen markaların başında gelmektedir. Farklı kavrulma seçeneklerinde ürünler sunan markanın Expert Gusto Forte ürünü, sert ve aromatik tatları sevenler için ideal bir seçenektir.

Jacobs: Dünyanın en çok bilinen ve en çok satılan markalarından biri olan Jacobs, geniş dağıtım ağı ile her yerde bulabileceğiniz bir marka. Kahvenin kalitesi, kokusu ve aroması da oldukça güzel. Öğütülmüş halde sunulan Jacobs Monarch kahveyi kahvenizi french press veya kahve makinesinde hazırlayabilirsiniz.

Tchibo: Alman markası olan Tchibo, lezzetli ve özel aromalı kahveleri ile bilinmektedir. Afrika, Güneydoğu Asya ve Güney Amerika gibi farklı bölgelerden yüksek kalite kahve çekirdekleri sunan markanın en özel ürünlerinden olan Tchibo Gold Selection, yeni favoriniz olabilir. Kahve; 20 Tchibo Arabica ve %80 Robusta içermektedir.

Bedirhan Guatemala: Kahve çekirdeğiyle bilinen ülkelerin başında gelen Guatemala, oldukça özel kahve aromasına sahip çekirdekleri sunar. Bedirhan Guatemala Filtre Kahve; 1900 metreden özel olarak toplanan kahve çekirdeklerinden üretilmektedir. Özel kokusu, aroması ve farklı tat deneyimi ile filtre kahve seviyorsanız, kesinlikle denemelisiniz.

Coffeetropic: Kolombiya, kahve çekirdekleriyle ünlü bir başka ülkedir. Coffeetropic Terra Single Origin, tadı ve kokusu ile Kolombiya kahvesini eşsiz bir deneyimle sunar. Kahve, %100 Arabica çeşidi ile üretilmektedir.

Julius Meinl: Orta Amerika, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya bölgelerinden elde edilen Arabica çekirdekleri ile sunulan Julius Meinl, dolgun aroma ve yoğun bir kokuya sahip ürünler sunar. Julius Meinl President ürününü kesinlikle denemelisiniz.

Taft Coffee: Farklı tatlar ve deneyimler sunan Taft Coffee, dünyanın en yüksek kafein oranına sahip filtre kahvesinin üreticisidir. %100 doğal içeriğe sahip ürünler sunan marka, diğer ürünlere oranla iki kat daha fazla kafein içermektedir.

Starbucks: Ülkemizde kahve denildiğinde akla ilk gelen markalarından biri olan Starbucks, en iyi filtre kahve ürünlerini sunan markalar arasında yer almaktadır. Kolombiya, Guatemala, Houseblend, Kenya, Sumatra gibi çeşitleri bulunan kahveleri deneyimleyerek damağınıza uygun olanı seçebilirsiniz.

En İyi Türk Kahvesi Markaları

en iyi türk kahvesi markaları

Kültürümüzün önemli bir parçası olan Türk kahvesi; çok ince çekilen kahve çekirdeklerinin kaynar su içerisinde demlenmesiyle elde edilir. Kahvenin posası süzülmez, bu şekilde servis edilir.

Her ne kadar Türk kahve denilse de “Türk” kelimesi kahvenin menşei değil, demleme biçiminin ismidir. “En iyi Türk kahve markası hangisi?” sorusu sıkça sorulan bir soru olsa da aslında bu damak zevkiyle alakalı bir durumdur.

Çok fazla tüketilen ve sevilen Türk kahvesi markaları arasında popüler olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

Kurukahveci Mehmet Efendi: 1871 yılında İstanbul Fatih’te kurulan Kurukahveci Mehmet Efendi, en çok tanınan markalar arasında yer almaktadır. Türk kahvesi konusunda en çok tercih edilen marka; Güney ve Orta Amerika menşeili, arabica türü, yüksek kaliteli kahve çekirdekleriyle kahvelerini üretmektedir. Çok ince öğütülen kahve, aroması ve kokusu ile birçok kişinin favorisidir.

Kahve Dünyası: Türkiye’nin en çok bilinen markalarından biri olan Kahve Dünyası, Türk kahvesi konusunda oldukça hatırı sayılır bir yere sahiptir. Brezilya, Rio’da Minas bölgesinin Arabica çekirdeklerinden elde edilen kahve, oldukça köpüklü olur.

Tchibo: %100 Arabica çekirdeklerinden üretilen Tchibo Türk kahvesi, kokusu ve tadı ile özel bir yere sahiptir. Yumuşak için sevenler için ideal ürünlerin başında gelmektedir.

Harput Dibek Kahvesi: Arabica çekirdeklerinin yanı sıra kakule, kakao, kakule tohumu içeren Harput Dibek Kahvesi, yumuşak içimi nedeniyle beğenilen bir kahvedir. Şekerli kahve sevenler içinde ideal olan kahve, sert ve acı kahve sevenlerin pek hoşuna gitmeyecektir.

Mandabatmaz: 1967 yılından beri İstanbul / Beyoğlu’nda hizmet veren kafenin kahvesi olan Mandabatmaz Türk kahvesi, oldukça lezzetli bir kahvedir. Kahve gurmelerinin içer içmez farkını anlayacağı kahve, çok kaliteli çekirdekleri özel kavurma yöntemi ile sunmaktadır.

Osso: Türk kahvesini “Osmanlı kahvesi” olarak sunan marka, farklı damak tatlarına hitap etmektedir. Yemen kahvesi olarak da bilinen kahvenin içerisinde keçiboynuzu, sahlep, damla çikolata ve damla sakızı gibi ürünler bulunmaktadır.

Mahmood: Pratik kahve ürünleriyle ön plana çıkan Mahmood markası, Türk kahvesinin de özel tek içimlik Türk kahvesi paketlerini sunmaktadır. Bir bardak ve sıcak su sayesinde saniyeler içerisinde kahvenizi yapabilirsiniz.

En İyi Soğuk Kahve Markaları

en iyi soğuk kahve markaları

Özellikle yaz aylarında tercih edilen soğuk kahve, standart kahvenin buz ve sütle servis edilmiş halidir. Farklı demleme ve hazırlama şekilleri olan soğuk kahve, günümüzde markalar tarafından hazır içecek olarak da sunulmaktadır.

En çok beğenilen ve soğuk kahve markaları şu şekildedir:

Nescafe: Hazır kahve dünyasının en önde gelen markası olan Nescafe, Nescafe Xpress markasıyla soğuk kahve seçenekleri sunmaktadır. Karamelli, çikolatalı ve farklı aromalarla sunulan kahveler arasından damak tadınıza göre seçim yapabilirsiniz.

Obsesso: Türkiye’nin en iyi içecek markalarından biri olan DİMES tarafından sunulan Obsesso, soğuk kahve alanında oldukça sevilen ürünler sunmaktadır. Ice latte, OBSESSO Mocha, OBSESSO Karamel gibi ürünleri bulunan markanın, favori tatlarını deneyimlemenizi tavsiye ederiz.

Starbucks: Dünyanın en büyük kahve zinciri olan Starbucks, şubelerinde sunduğu soğuk kahveleri hazır olarak da satışa çıkarmıştır. Ice latte, Ice mocha gibi aklınıza gelen tüm kahve çeşitlerinin hazır şişelenmiş halini bulabilirsiniz.

Monduna: Laz dilinde olgunlaşmış armut meyvesinden ismini alan marka, monduna gibi olgunlaşmış ve en iyi kahve çekirdeklerini işleyerek sunmaktadır. Soğuk kahve ürünleriyle oldukça başarılı olan markanın ürünleri arasında Monduna Latta ve Moduna Mocha ürünleri ön plana çıkmaktadır.

Türkiye’nin ve dünyanın en iyi kahve markaları ile en iyi kahve çekirdeklerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Ayrıca kahve hazırlamak için gerekli ekipmanları uygun fiyatlarla sipariş edebilirsiniz.