Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Saç Boyaları

Saç boyasının kullanımını ve saça nasıl işlediğini anlamak ve saç yapınızı tanımak saçlarınızı daha iyi bir şekilde boyamanıza olanak sağlar. Saçınızın, sarı ve siyah gibi farklı saç tonlarına sahip olması saç boyası seçiminde dikkate almanız gereken özellikler arasında yer alır. Saçınızın yapısı hakkında bilgi sahibi olmanız saçınızı boyamanızı kolaylaştırır böylece saç renginizde istediğiniz değişikliği rahatlıkla yapabilirsiniz. Melanin ismini alan ve saçınızda doğal olarak bulunan saç pigmentleri saç korteksini içinde barındırır. Saç boyama işlemi yaparken saçınızın doğal pigmentleri ile birlikte saç korteksiniz de etkilenir. Saç boyası her bir saç teline tutunarak saç yüzeyine işler ve boyanın özelliğine göre saç boyayı hapseder. Kalıcı olmayan ve yarı kalıcı boyalarda boya saçınızdan akıp giderken, kalıcı boyalar saça tutunur, akmaz. Ancak saçlar uzadıkça dipten çıkan boyanmamış saçlar yeniden ortaya çıkar. Bu farklı özellikleri dikkate alarak ihtiyacınız olan saç boyasını ÇiçekSepeti adresinde bulabilir, dilediğiniz boyayı hemen satın alabilirsiniz.

Kalıcı ve Yarı Kalıcı Saç Boyası

Bu tip saç boyaları saçınızdan akıp gitmez, isminden de anlaşılacağı üzere kalıcı boyalardır. Saç yüzeyine yapışarak dışarıdan içeriye doğru işler ve kalıcı hale gelir. Boyayı başka renki saç boyası kullanarak değiştirmediğiniz müddetçe, ancak saçınız uzadıkça ve siz saçınızı kestirdikçe saçtan kaybolur. Bu boyalar en inatçı beyazlar üzerinde bile tam kapatma sağlar. Saçınızı kendi renginden 2 ya da 3 ton kadar açar. Kalıcı boyaları daha hafif saç rengi değişikliklerinde de kullanabilirsiniz. Uzun süreli kalıcılık sağlar. Diplerinizden çıkan boyasız saçlarınız ile boyalı saç uçlarınız arasında uyumu yakalamak için diplerinizi 4 ila 6 hafta aralıklarda uç kısımlardaki renge boyayabilirsiniz.

Yarı kalıcı saç boyaları saçlarınızın kütikül tabakasına daha az renk pigmentleri gönderir. 6 ya da 8 yıkama gibi markanın belirlemiş olduğu süre içerisinde neredeyse tamamen akar. Genel olarak amonyak ve peroksit içermezler. Saçınızın doğal pigment rengini bu tarz boyalar ile açamazsınız. Bu boyalarda boya tüpte hazır haldedir. Rengin saçta kalıcılığı geçicidir. Eğer saçlarınız için köklü bir değişiklik yapmayı düşünmüyorsanız bu tarz boyalar sizin için oldukça ideal bir tercih olabilir. Üstelik geniş renk yelpazeleri de renk konusunda aradığınızı bulmanız için yeterli çeşitliliğe sahiptir

Daha Uzun Süreli Yarı Kalıcı Saç Boyası

Saçlarınızı ilk defa boyayacaksanız ve renk konusunda karar veremiyorsanız, size hangi rengin daha çok yakışacağından emin değilsiniz daha uzun süreli yarı kalıcı boyaları tercih edebilirsiniz. Bu tarz boyaların ömürleri 28 yıkamaya kadar dayanır. Boyanın kalıcılığı markadan markaya değişiklik gösterebilir. Satın almış olduğunuz markanın üzerinde boya hakkında tüm kullanım ve kalıcılık süresi detayları yer alır. Kalıcı saç boyasına göre daha düşük pH değerine sahiptir. İçeriğinde amonyak bulunmaz. Kalıcı boyalara göre daha az seviyede peroksit konsantrasyonu içerir. Kalıcı boyalar gibi geniş bir renk skalasına sahiptir. Daha kısa süreli kalıcı boyalara kıyasla boyanın saçınızda daha uzun süre tutunmasını sağlayan bu boylar saçlarının rengini tamamen değiştirmek istemeyen, geçici bir değişiklik yapmak isteyen kişiler için oldukça idealdir.

Saç Boyasını Etkileyen Faktörler

Saç boyası seçimlerinde dikkat edilmesi gerekenler aşağıdakilerdir:

  • Kendi saç renginiz seçmiş olduğunuz yarı kalıcı ya da kalıcı boyaların saç renginizi nasıl etkileyeceğinin en önemli belirleyicisidir. 
  • Eğer saçınız için hangi boyayı tercih edeceğiniz konusunda kararsızsanız en temel saç boyası renk seçimini yapabilirsiniz. Bunun için kendi saç renginizden 2 ton açık ya da 2 ton koyu olanı alabilirsiniz. Bu tonlar saçınızda kutuda gösterilen rengi vermede oldukça yüksek başarı oranına sahiptir.
  • Saç tipiniz boyayı saçta bekletme sürenizi etkileyebilir. Kalın telli saçların ince telli saçlara göre boyayı emme süresi de farklılık gösterebilir.
  • Boya yapmadan önce mutlaka satın almış olduğunuz ürünün kullanma talimatlarına ve bekleme sürelerine uyunuz.
  • Saçınızı boyadıktan sonra herhangi bir kaşıntı ve yanma hissederseniz saçlarınızı hemen yıkayarak bir uzmana danışınız.

ÇiçekSepeti pek çok farklı markanın üretmiş olduğu boyaları sizlere sunar. Organik saç boyası, renkli saç boyası ve daha fazlasını ÇiçekSepeti’nde bulabilir, saç boyası fiyatları arasında kıyaslama yaparak en ucuz saç boyasını hemen satın alabilirsiniz.