İPTAL
Kitap Sözleri

Kitap Sözleri

Kitaplar, bakış açımızı değiştirerek bizi başka bir yere ve zamana taşıyacak güce sahiptir. Her türlü bilgi, hikaye, düşünce ve duyguyu içinde barındırır. Enerjik ve yaratıcı hissetmenizi sağlar.

Hayatımızda bir öğretmen, rehber ve arkadaş olarak önemli bir rol oynar. Kitaplar olmadan hayat neredeyse imkansızdır diyebiliriz. Çünkü kitaplar, bazen acılarımızı paylaşır bazen de mutluluğumuza ortak olup geleceğimize yön vermemiz için bize rehberlik eder.

Kitaplar öğrencilerin yaratıcılığını artırır. Öğretmenler için bir öğretim aracıdır. Öğrenmeye meraklı olanlar için ise, uçsuz bucaksız bir bilgi kaynağıdır. Kitap okumak, bize her gün taze fikirlerlerin kapılarını açar. Tabiri caizse, kitapsız bir dünya hayal bile edilemez.

Kitaplar geçmişimizi, şimdiki zamanımızı ve geleceğimizi anlamamızı sağlar. Kitap okurken daha iyi bir gelecek hayal edebilir, milyonlarca problemimizi çözebiliriz.

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Ama öyle kitaplar vardır ki, okurken tam da sizi anlatan ya da o an içinde bulunduğunuz probleme ışık tutacak alıntıları içinde barındırır. İşte ‘Tam da beni anlatıyor.’ dediğiniz kitap alıntılarından derlediğimiz, kitap sözlerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

**Bu yazıda birçok kitaptan alıntı bulabilirsiniz. Size elimizden gelenin en iyisini sunmak için listemizi düzenli olarak güncelliyor olacağız.


Bir kere olan bir daha asla tekrarlanmaz. Amma ve lakin iki kere olan mutlaka üçüncü defa da olacaktır. (Simyacı, Paulo Coelho)


Ne acayip, değil mi? Bize benzer gayeler taşıyanlar en tehlikeli düşmanlarımız oluyor. (Ustam ve Ben, Elif Şafak)


Unutabilme yeteneği akıl sağlığı anlamına gelir. Aralıksız anımsamak ise saplantı, delilik anlamına gelir. (Yıldız Gezgini, Jack London)


Seçme hakkına sahip olmayan kişi, kişiliğini yitirmiş demektir. (Otomatik Portakal, Anthony Burgess)


Bir sıkıntının geçeceğine duyulan güven, ona dayanmanın tek çaresiydi… (Nar Ağacı, Nazan Bekiroğlu)


Bazı kitap sözleri de vardır ki, içinde bulunduğunuz ruh halinden kurtulmanız için size hayat yolunda ışık tutar.

İşte bu sözlerden derlediğimiz, kitap alıntılarından oluşan listemiz aşağıdaki şekilde:


Gelecekteki sen adına nasıl karar verebilirsin. O başka biri, şimdiki senin tanımadığı biri. (Bütün İyiler Biraz Küskündür, Nilay Örnek)


Kendini başkalarının gözünden görmeye bu kadar meraklı olursan, seni tarif ettikleri kadar büyür, seni tarif ettikleri kadar yaşarsın. (Seve Seve Aldattım, Emre Alkin)


Kaderin yaraladığı kişi sonsuza kadar hassas davranır. (Sabırsız Yürek, Stefan Zweig)


Bir gün sana dünyada dayanılacak tek şeyin sevgi olduğunu öğreteceğim. (Aylak Adam, Yusuf Atılgan)


Sırlar en derinde gömülü olsa bile, masumiyet maskesi bi gün mutlaka düşer! (Çıplak Sırlar, Liliana Hart)


Bazı kitap sözleri de, aşkı anlamanız için size yardımcı olur. ‘Aşkı bugüne kadar kim anlamış ki!’ demeyin ve sizin için derlediğimiz kitap cümlelerinden oluşan listemize göz atın:


Âşık insanı iyileştirmek için kuvvetli bir gözlük yeterli olacaktır. (Her Güne Bir Nietzsche, Allan Percy)


Aşk; onun en çok neresini, en çok hangi huyunu sevdiğini düşünüp karar verememektir. (Biz Aşkın Kalbini Kırdık, Raşit Tokgöz)


Biz ancak birbirinizden uzak durduğumuz sürece yakın olabileceğiz. Ancak o zaman kendimiz olabiliriz. (Her Kalp Kendi Bildiğini Okur, Edith Wharton)


Şu anda, sana güzel bir söz söyleyebilmek için, on bin kitap okumuş olmayı isterdim. Gene de az gelişmiş bir cümle söylemeden içim rahat etmeyecek: Seni tanıdığıma çok sevindim kendi çapımda. (Tutunamayanlar, Oğuz Atay)


Yeteri kadar duyguya sahibiz ama onları ifade edecek kelimeleri kullanmıyoruz, sonuçta da duygularımızı yitiriyoruz. (Körlük, Jose Saramago)


Bazı kitap sözleri de, yaşanılan tecrübeleri paylaşmak için yazılmıştır. 'Bir musibet bin nasihatten iyidir.’ deseler de, bazen bir sözcük bile hayatınızı etkileyecek kararlar almanıza yardımcı olur. Size yardımcı olacağını düşündüğümüz en güzel kitap sözlerinden oluşan listemiz aşağıdaki şekilde:


Ve insanların arasında yalnız olmaktan daha korkunç bir şey yoktur. (Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig)


Yitirmek istemiyorsam, özgür bırakmak zorundayım. (Sevgili, Marguerite Duras)


Birbirinizi hep çok sevin. Dünyada sevmekten güzel bir şey yok. (Sefiller, Victor Hugo)


Dünü anlatmanın bir yararı olacağını sanmıyorum, çünkü dün başka biriydim. (Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll)


Ne kadar derine yuvarlanırsan o kadar yükseğe uçarsın. (Dövüş Kulübü, Chuck Palahniuk)


Bazı kitap sözleri de vardır ki, sadece bir cümle olarak değil, bir bütün olarak hayatımıza bir anlam katar. Sadece bir cümleyle değil, kitaplardan alıntılar şeklide oluşturduğumuz liste aşağıdaki şekilde:


‘Bir cevap bulmayı o kadar çok isterken, neden bir soruya odaklanalım?’ diye sorabilirsiniz. Gayet basit. Cevaplar sorulardan gelir ve cevabın kalitesi doğrudan sorunun kalitesiyle belirlenir. Yanlış soruyu sorduğunuzda, yanlış cevap alırsınız. Doğru soruyu sorarsanız, doğru cevabı… Mümkün olan en güçlü soruyu sorduğunuzda, cevap, insanın hayatını değiştirecek nitelikte olabilir. (Bir Tek Şey, Gary Keller, Jap Papasan)


Her şeyi sen yapmak, her yere sen yetişmek zorunda değilsin. Hesabını kendine vereceğin işlerde ol. Yoksa hayatını kolaylaştırdığın herkes asıl senin hayatını zorlaştırır. Yaptıklarını görev zannetmeye başlarlar. Bir gün yapmasan, sana düşman kesilirler. İyilik yapacaksan da tanımadıklarına yap. (Yaşam Kitabı, Aşkım Kapışmak)


Beni bu kadar çok sevdiğine bir türlü inanamadığım için, sana âşık olmadığımı zannediyormuşum. Bunu şimdi anlıyorum. Demek ki, insanlar benden inanmak kabiliyetini almışlar. Ama şimdi inanıyorum. Sen beni inandırdın. Seni seviyorum. Deli gibi değil, gayet aklı başında olarak seviyorum. (Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali)


Bir kadın bana, "Seni seviyorum, çünkü zekisin, çünkü namuslusun, çünkü bana armağanlar alıyorsun, çünkü zamparalık yapmıyorsun, çünkü bulaşık yıkıyorsun," derse, hayâl kırıklığına uğrarım; bu aşkta çıkarcı bir yan vardır. Şöyle bir cümle duymak kim bilir ne güzeldir: "Zeki olmamana, namuslu olmamana karşın, yalancı, bencil, alçak olmana karşın senin için deli oluyorum. (Milan Kundera, Yavaşlık)


İnsanın içinde ağlama isteği uyandıran güzellikler, ister tabiatın armağanı olsun ister insan elinden çıkma sanat eserleri, aynıdır. İnsanın içini sevinçle yıkayan her güzellik ağlatır. Yeter ki gözleriniz hak edilmiş güzelliklere ağlamayı bilsin. (Murathan Mungan, Şairin Romanı)


Kitaplar, sizi dünyanın düz çizgisinden tamamen koparan ve kim olduğunuzla ilgili her şeyi değiştirebilen önemli bir dış güçtür. Bu yüzden, hayatınızda sandığınızdan daha büyük bir etkiye sahiptir. Siz de bu etkiyi hayatımda bir an önce görmek istiyorum diyenlerdenseniz, haftada en az bir kitap okuyarak bu uçsuz bucaksız bilgi dünyasına adımınızı atabilirsiniz.


 
 
 
 

İlişkili Ürün Kategorileri:

» İndirimli Kitaplar (200+ Kitap)

» 100+ Çeşit Renkli Kitaplıklar

» Kitapseverlere Özel Hediyelik Ofis Ürünleri

» Kitap Temalı Dekoratif & Kullanışlı Hediyelikler

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.