Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Margarin

Margarin; çeşitli bitkisel yağ karışımlarının su veya süt yağı ile karıştırılması ile edilen bir yağ türüdür. Günümüzde üretilen birçok margarin bitkisel yağdan üretilse de içerisinde hayvani yağlardan üretilen çeşitleri de bulunmaktadır. Yağlı tohumlardan elde edilen yağlar, çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek yenilebilir hale getirilmektedir. Sadece sızma zeytinyağı herhangi bir işleme uğramadan tüketilebilir. Diğer tüm yağ türleri belli bir işlemden geçirilmek zorundadır. Yağ, vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması gereken yağ asitlerinin kaynağıdır. Margarin, özellikle yağda eriyen bir takım vitaminler açısından zengin bir üründür. Doğmamış yağların vücut için gerekli olduğu gerçeğiyle belli oranda margarin tüketimi vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yararlı olacaktır. Tabii ki her üründe olduğu gibi margarin tüketimini de belli bir seviyede tutmak oldukça önemlidir.

Margarinin Özellikleri Nelerdir?

Yağ çeşitleri bilinenin aksine kolesterol içermez. Aksine vücudun üretemediği ve mutlaka dışarıdan alınması gereken temel yağ asitleri olan Omega 3, Omega 6 gibi asitlerin kaynağıdır. Yağda eriyen vitaminler yönünden zengin olan margarin, belli oranda vücudun isteklerini karşılar. Doymamış yağlar, vücut için gerekli olduğundan doğru oranda tüketilen margarin, herhangi bir sağlık sorunu yaşamanıza neden olmamaktadır. Tüm bitkisel yağlar gibi margarin de tekli ve çoklu doymamış yağ ile doymuş yağ içermektedir. Örneğin; zeytinyağı tekli yağlar bakımından oldukça zengindir. Ayçiçeği ve mısır yağları ise çoklu yağlar bakımından zengindir. Margarin, çeşitli yağ türlerinin bir karışımı olduğundan tüm yağ çeşitlerini içerisinde barındırmaktadır.

Margarin üretiminde süreç aslında oldukça basittir. Önce yağ içerisinde yer alacak katı ve sıvı yağ bileşimi belirlenir. Sonrasında bu bileşime yağsız süt veya süt tozu gibi süt ürünleri eklenir. Bu adımdan sonra ise yumurta gibi yağ dışındaki bileşenler gerekli vitaminler ve maddeler su ile karıştırılarak istenilen lezzette margarin oluşturulur. Margarin markaları bu yöntemi kendilerine has karışımlar yaparak değiştirilmektedir. Bu nedenle de her margarin markasının kendine has bir lezzeti vardır.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre beslenme rutininde yer alan yağların en fazla 1/3’ü doymuş yağ, 2/3 ise doymamış yağ olmalıdır. Yetişkin bir insanın ortalama enerji ihtiyacı 2000 kalori civarındadır. 1 gram yağ ise yaklaşık olarak 9 kcal olduğundan günde 60 gr kadar yağ tüketilebilir. Bu yağ tüketiminin 20 gramı doymuş yağdan gelebilir. Örnek vermek gerekirse bir dilim ekmek üzerine sürülen 10 gram margarin, en fazla 2-4 gram doymuş yağ içermektedir. Yani gün içerisindeki beslenme rutinine rahatlıkla margarin eklemekte bir sakınca yoktur.

Margarin Hakkında Bilgiler

Margarin, içerdiği faydalı yağlar sayesinde vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu yağ oranını karşılayan bir gıdadır. Fakat margarin alırken bazı konulara dikkat etmek gerekir. Öncelikle alacağınız margarinin kesinlikle trans yağ içermemesi gerekir. Yağ asitlerinin değişikliğe uğratılması sonucunda ortaya çıkan trans yağ; yüksek sıcaklık, yüksek basınç ve enzimler nedeniyle oluşmaktadır. Zararlı bir yağ asidi olan trans yağ, günümüzdeki teknolojiler sayesinde ortaya çıkmamaktadır. Eskiden uygulanan kısmi hidrojenasyon işlemlerinde ortaya çıkan trans yağ, günümüzde %1’in altındadır. Hatta iyi teknolojik altyapısı olan markalar neredeyse hiç trans yağ içermeyen margarin üretmektedir. Bu markalar yağ paketlerin üzerine “Trans yağ içermez” veya “Trans yağ yoktur” ibarelerini koyar. Mümkün olduğu kadar bu ibarelerin yer aldığı ürünleri tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

Sanılanın aksine margarin çeşitleri kolesterol içermemektedir. Kolesterol; süt, yumurta ve et gibi hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Bitkisel besinlerden elde edilen yağlarda ise kolesterol bulunmaz. Bu nedenle bitkisel bazlı margarinlerde de kolesterol yoktur.

Sana, Bizim Mutfak, Vita, Tarin, Ustam, Ülker başta olmak üzere en iyi markaların margarin çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.