İPTAL

Phaleonepsis Orkide Bakımı

orkide bakım

Orkidenin Özellikleri ve Bakım Önerileri:

   En bilinen ve tercih edilen orkide cinsi olan Phalaenopsis orkidenin çok kısa bir gövdesi vardır ve da yapraklar ile kökler kapattığı için pek görünmez. Yaprakları yayvan ve geniştir. Çiçek açacağı zaman uzun bir çiçek sapı çıkarır.

  Çiçek rengi beyaz, mavi, eflatun ve tonları olabilir.

  Orkidenin kökleri klorofil taşıyabilir, özellikle ışık gören kökler yemyeşil olur. Bu sebeple saksı dışına çıktığı zaman kesinlikle zarar verilmemeli ve kesilmemelidir.

  Orkidenin üzerine gelen güneş yarı yarıya filtrelenmiş olmalıdır, yani dokunduğunuz zaman yaprakları hiç ısıtmamalı ya da çok az ısıtmalıdır. Daha fazla güneşi sevmez, çiçekleri hemen bozulur. Hiç güneş almayan ve loş yerde bulunması iyi değildir, bitki böyle durumlarda çiçek açmaz.

   Orkidenin sağlıklı büyümeye devam etmesi için en az 18º C derece, en yüksek 29º C derecede durması gereklidir. Daha azı ve daha fazlası uzun süreli olmadıkça gelişimi engellemez.

  Yazın aşırı sıcak olan bölgelerimize uygun değildir. Gündüz en az %50, gece en az %70 oranında nem isteyen bir çiçektir. Bu ölçülerden daha yoğun nemli havada daha sağlıklı ve daha hızlı büyüyecektir.

   Sulaması bitki ihtiyacına ve iklime göre değişir. Ancak genellikle haftada iki kez aynı ölçüde ve dinlenmiş oda sıcaklığındaki su ile sulanmalıdır.

  ⏩ Toprağı kendine özeldir, her toprakta yetişmez. Çeşitli lif ve torflar ile hazırlanmış bir karışım ister.

Phalaenopsis Orkideler Nasıl Çoğaltılır?

Orkide çoğaltma için birkaç yöntem denenebilir.

En bilinen yöntem olarak;

  1-) Çiçek sapındaki çiçekler solunca daldaki filizlenme boğumlarından sadece en canlı görünenleri sayın.

  2-) En alttan yukarı doğru 3 boğumun 1-2cm üzerinden keskin ve steril bir bıçakla kesin. (Kestiğiniz parçayı kullanmayacaksınız atabilirsiniz.)

  3-) Ardından kesilen yere bahçe sülfürü tozu veya tarçın sürerek kesilen yerin çürümesini önleyebilirsiniz.

  4-) Sapın bir altındaki yaprak sağlığını kaybetmişse o bir daha kendini toparlayamaz. Bu sebeple eğer varsa temizlemelisiniz.

  5-) Sonrasında orkideyi tam gölge bir alanda tutmalısınız. Az da olsa güneş alırsa çiçek sapında yavru oluşmaz.

  6-) Bitkiniz çiçek açmak için filiz verecek. Orkidenizin çiçek sapında fide oluşunca tekrar eski yerine alın.

  7-) Sapta oluşan fide, büyüdüğü zaman sap birkaç santim alttan ve üstten keserek yavru fideyi ayrı saksıya dikilebilirsiniz

Bir diğer orkide çoğaltma yöntemi ise; ayırma yöntemidir. Phalaenopsis orkide kökünden çok seyrek yavru verir. Yavru yeterince köklenir ve en az iki yapraklı olursa o zaman ayırabilirsiniz. Kökten yavru vermesi çok az görülür ama eğer yeni yapraklar çıkardığı orta kısım bozulursa, o zaman kökten birden fazla yavru oluşturur. Bazıları yavru oluştursun diye bitkinin merkez yapraklanma yerini tahrip eder. Ancak bunu tavsiye etmiyoruz, çünkü orkideyi tamamen öldürebilirsiniz.

orkide nasıl çoğaltılır

Orkide Çeşitleri İçin Tıklayın

Diğer Çiçek Bakım Yazıları

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.