Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala
BURADAN
BAŞLAYIN

Deve Tabanı (Monstera)

Tropik ormanların güzelliğini yaşam alanlarına taşıyan deve tabanı, geniş yapraklarıyla ve capcanlı yeşil rengiyle çok seviliyor. Yeni yaprakları kalp şeklini andıran deve tabanı bitkisi büyüyüp geliştikçe yaprakları deliklenmeye başlıyor. Eğer siz de evinize ya da iş yerinize bu muazzam bitkinin güzelliğini taşımak istiyorsanız, ÇiçekSepeti'nde yer alan deve tabanlarını inceleyebilirsiniz.

Deve Tabanları Uzun Yıllar Sizinle

İyi bakıldıklarında uzun yıllar sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdüren deve tabanlarının alacalı ya da düz yeşil renkte yaprakları olan çeşitleri de mevcut. Tropik ormanlarda ağaçlara tutunarak yükselen ve güneşe ulaşmaya çalışan deve tabanı bitkisini gelişimine göre çubuklarla ya da yosun sopalarıyla desteklemek gerekiyor. Bitkinin sarılabileceği sabit bir platform olması, sağlıklı bir şekilde büyümesine olanak tanıyor. Eğer siz de bitki yetiştiriciliğine meraklıysanız ve deve tabanı büyütmek istiyorsanız, ÇiçekSepeti üzerinde bulunan boy boy deve tabanları arasından seçim yapabilirsiniz.

Güzelliğiyle Büyüleyen Monstera

Büyük, delikli ve ilk bakışta dikkatleri üzerine çekecek güzellikteki yaprakları sebebiyle evlerde en çok yer verilen bitkilerden biri olan deve tabanı, bakımı kolay olduğu için de tercih ediliyor. Tropikal bir bitki olduğu için kış aylarındaki düşük sıcaklığa dayanıklı olmayan deve tabanı, ülkemizde kapalı ortamlarda yetiştiriliyor. Bahçe ve dış mekanlarda büyütülmek istendiğinde gerekli nem sağlanamadığı takdirde bitki gelişimini durduruyor. Bu sebeple deve tabanlarını kapalı ortamda yetiştirmek öneriliyor. Siz de kendi evinizde deve tabanı yetiştirmek ya da sevdiklerinize deve tabanı hediye etmek isterseniz, iç mekanlarda yetiştirmek üzere bu güzel bitkiyi sipariş edebilirsiniz.

Hediye Olarak Deve Tabanı

Sevdiğiniz kişilere saksı çiçekleri hediye etmek, sizi anımsatan bir hediyenin yıllar boyu güzelliğini ve canlılığını korumasını sağlar. Bakımı oldukça kolay olan deve tabanını hediye olarak tercih etmeyi düşünüyorsanız, bitkinin bulunduğu ortamın yarı aydınlık bir bölüm olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Karanlık ortamlarda ya da direkt güneş ışığı alan yerlerde gücünü yitiren deve tabanı için ideal nem ortamını yaratmak da son derece kolay. Yaprakları nemli tutmak için bitkiye su püskürtmeye gerek olmadığı gibi belli aralıklarla sulama yapılması yeterli oluyor. Hem bakımı kolay hem de çok şık bir çiçek arıyorsanız, deve tabanı bitkilerini tercih edebilirsiniz.

Deve Tabanı İçin Toprak Seçimi

Gelişimini sürdürmek için büyük saksılara ihtiyaç duymayan deve tabanı için en ideal saksı boyutunu bulmak için bitkinin kök büyüklüğüne dikkat etmek gerekiyor. Toprak olarak ise besinli topraklar bitkinin sağlıklı bir şekilde büyümesinde önemli bir görev üstleniyor. Deve tabanı saksılarında iç mekan bitkileri için ideal olan torf toprak kullanarak, bitkinin ihtiyacı olan ortamı kolaylıkla yaratabilirsiniz.

Doğru Sulama Deve Tabanı İçin Çok Önemlidir

Deve tabanı bitkisi tropikal bir bitki olduğu için sulama işlemini de bu doğrultuda yapmak gerekiyor. Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta sulama suyunun sıcaklığı olarak karşımıza çıkıyor. Bitkiyi soğuk suyla sulamamak gerekiyor. Sıcak yaz günlerinde bitkiyi her gün ya da gün aşırı sulamak gerekirken, kış aylarında sulama sıklığını azaltmak öneriliyor. Sulama konusunda bu noktalara dikkat ederek siz de deve tabanı bitkisini sağlıklı bir biçimde büyütebilirsiniz.

Tropik ormanların özgür yapısına alışkın bu bitkinin güzelliğini uzun yıllar muhafaza edebilmesi için ona ait bir köşe yaratmanız öneriliyor. Deve tabanını yetiştirirken bitkiyi ne sıklıkla suladığınıza, bitkinin yeterli miktarda ışık alıp almadığına ve toprak yapısına dikkat ederek siz de harika bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Eğer deve tabanı almaya karar verdiyseniz, ÇiçekSepeti üzerinde yer alan birbirinden güzel modelleri inceleyebilir, siparişinizi ÇiçekSepeti üzerinden tek tıkla oluşturabilirsiniz.