Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala
BURADAN
BAŞLAYIN

Orkide Çiçeği

Tarih boyu herzaman "özel çiçek" olarak kabul edilen orkideler uzun yıllar yaşayan ve yılda mutlaka 1-2 kez çiçek açan bir bitkidir. Binlerce türü olması sebebiyle aynı zamanda dünyadaki genişaileye sahip çiçek türlerinden biridir. Genel olarak orkide denildiğinde beyaz orkide (bilimsel adıyla Phalaenopsis) tasviri canlanır gözümüzde, anlamı "kelebeğe benzeyen"dir. Beyaz dışında mor orkide ve ateş orkidesi (kırmızı) de çok özel renklere sahip orkidelerdendir.

Bakımı

Orkidelerin zarif görüntüsü genelde "bakımı zor" gibi bir algı oluşturur fakat tam tersine bakımı birçok canlı saksı çiçeğine nazaran daha kolaydır.

- 13-30 derece arası sıcaklıklar orkideler için ideal ortamdır. 

- Ev için doğrudan gelen yakıcı güneş ışığı yerine perdeden süzülen ışık daha iyidir.

- Köklerinde su depolayamadığı için aşırıya kaçmadan yeterli sulama yapmak gelişimine katkı sağlar. İki sulama arasında toprak kurumalı fakat uzun süre kuru kalmamalıdır. Sulama esnasında yapraklarına ve gövdeye su temas ettirilmemeli, ettiyse kurutulmalıdır.

- Şeffaf saksı tercih edilerek orkide köklerinin doğal ortamındaki gibi ışık alması sağlanmalıdır.

Daha detaylı bilgi için orkide bakımı yazımızı okuyabilirsiniz.

Orkide Göndermek

Sevdiğiniz birine orkide göndermenin gül göndermek kadar keskin anlamı yoktur. Gönderdiğiniz kişi/zamana göre romantizm, minnet, güçlü bağlar veya zarafet anlamınlarına gelebilir. Asaletin ve masumiyetin simgesidir orkide. Belki sevdiğinizin zarif bileklerini simgeler, yada ince ve narin boynunu... Ama bir benzetme yapılacak olsa bir kadındır Orkide, büyülü güzelliğiyle akılları baştan alan, zarafetiyle tüm kalpleri okşayan, asaletiyle kendisine derin bir saygı duyulan bir kadın.

Böylesine karakterli bu çiçeği en değer verdiklerinize hediye etmek kuşkusuz sevdikleriniz kendilerini çok özel hissetirecektir.

İlişkili Kategoriler: