İPTAL
Buradan başlayın

Gönderim yapmak istediğiniz mahalleyi

ya da AVM, Hastane, Okul, Plaza

gibi noktaları yazabilirsiniz.

Filtrele

Gönderim Yeri Seçin

Temizle

Filtrele

Orkide Çiçeği

Tarih boyu herzaman "özel çiçek" olarak kabul edilen orkideler uzun yıllar yaşayan ve yılda mutlaka 1-2 kez çiçek açan bir bitkidir. Binlerce türü olması sebebiyle aynı zamanda dünyadaki genişaileye sahip çiçek türlerinden biridir. Genel olarak orkide denildiğinde beyaz orkide (bilimsel adıyla Phalaenopsis) tasviri canlanır gözümüzde, anlamı "kelebeğe benzeyen"dir. Beyaz dışında mor orkide ve ateş orkidesi (kırmızı) de çok özel renklere sahip orkidelerdendir.

Bakımı

Orkidelerin zarif görüntüsü genelde "bakımı zor" gibi bir algı oluşturur fakat tam tersine bakımı birçok canlı saksı çiçeğine nazaran daha kolaydır.

- 13-30 derece arası sıcaklıklar orkideler için ideal ortamdır. 

- Ev için doğrudan gelen yakıcı güneş ışığı yerine perdeden süzülen ışık daha iyidir.

- Köklerinde su depolayamadığı için aşırıya kaçmadan yeterli sulama yapmak gelişimine katkı sağlar. İki sulama arasında toprak kurumalı fakat uzun süre kuru kalmamalıdır. Sulama esnasında yapraklarına ve gövdeye su temas ettirilmemeli, ettiyse kurutulmalıdır.

- Şeffaf saksı tercih edilerek orkide köklerinin doğal ortamındaki gibi ışık alması sağlanmalıdır.

Daha detaylı bilgi için orkide bakımı yazımızı okuyabilirsiniz.

Orkide Göndermek

Sevdiğiniz birine orkide göndermenin gül göndermek kadar keskin anlamı yoktur. Gönderdiğiniz kişi/zamana göre romantizm, minnet, güçlü bağlar veya zarafet anlamınlarına gelebilir. Asaletin ve masumiyetin simgesidir orkide. Belki sevdiğinizin zarif bileklerini simgeler, yada ince ve narin boynunu... Ama bir benzetme yapılacak olsa bir kadındır Orkide, büyülü güzelliğiyle akılları baştan alan, zarafetiyle tüm kalpleri okşayan, asaletiyle kendisine derin bir saygı duyulan bir kadın.

Böylesine karakterli bu çiçeği en değer verdiklerinize hediye etmek kuşkusuz sevdikleriniz kendilerini çok özel hissetirecektir.

  • En sevilen ve en çok tercih edilen çiçeklerden olan beyaz orkideler ışıklı ortamlarda yetiştirilirler ancak direkt olarak güneş ışığı almaktan hoşlanmazlar. Orkide sulamasını dikkatli yapmak ve yaprakları ıslatmamak gerekir. Aksi halde bitkinin yapraklarında hastalıklar meydana gelebilir. Orkide yetiştirirken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri toprağının kendine özgü orkide toprağı olmasına özen gösterilmesi ve bu toprağın üzerinde kalan köklerin kesinlikle kesilmemesidir. Orkide bakım detayları için Orkide Bakımı sayfasını inceleyebilir ve en güzel orkideler için Orkide sayfasından siparişinizi verebilirsiniz.
  • Orkide fazla sulandığında kökleri çürüyebileceği gibi az sulanması durumunda da kökleri kuruyabilir. Bu bitkinin ölmesi anlamına gelir. Yaprakları ıslatmadan haftada bir gün aynı ölçü ile sulanmalıdır. Su miktarı bitkinin ihtiyacına göre belirlenmelidir. Orkide sulama sıklığı çoğunlukla yaz aylarında haftada iki, kış aylarında ise haftada bir gün olarak belirlenir. En güzel orkidelere ve orkide tasarımlarına ÇiçekSepeti’ninOrkide kategorisinden göz atabilir, dilediğiniz tarih ve saat aralığında teslim edilmek üzere siparişinizi verebilirsiniz.
  • Orkide, yılda en az iki defa çiçek açar. Bitki sürgün verdikten sonra 6-9 ay içerisinde çiçeklenme başlar. Genellikle sonbahar biterken çiçek açmaya başlayan orkideler, ortam sıcaklığına göre 4 mevsim çiçeklenebilmektedir. Çiçeklenme başlayacağı zaman dallarda 10’a yakın tomurcuk oluşur ve bu tomurcuklar sırayla açmaya başlar. Son tomurcuklar çiçeklenene kadar ilk çiçeklerin solması ile devam eden süreçte bitki uzun süre çiçekli formunu korur. En yetenekli çiçekçilerin ellerinden çıkan Butik Orkide Aranjmanları için ÇiçekSepeti’ni ziyaret edebilir, Kişiye Özel Orkideler sayfasından kendiniz ya da sevdikleriniz için bu özel çiçeklerden sipariş edebilirsiniz.
  • Orkideler premium olarak nitelendirilen yüksek kalitede çiçeklerdendir. Uzun ömürlü oluşları, narin ama bir o kadar da karalı çiçekleri ile en özel günlere ve en özel kişilere yakıştırılırlar. Her zaman gösterişli ve asil oluşları onları manevi olduğu kadar maddi olarak da değerli kılar. Uygun fiyatlı orkide satın almanın en doğru adresi ÇiçekSepeti’dir. Siz de hemen Uygun Fiyatlı Orkide Aranjmanları sayfamızı inceleyerek kendiniz ya da sevdikleriniz için bütçe dostu bir orkide seçebilirsiniz.
KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.