Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala
BURADAN
BAŞLAYIN

Puzzle

Puzzle, dünya üzerinde oldukça popüler olan, keyifli vakit geçirmenizi sağlayan, son yıllarda vazgeçilmez bir hobi halini alan eğlence araçlarından biridir. İsterseniz sevdiklerinizle beraber isterseniz yalnız başınıza çeşitli boyutlarda, farklı sayılarda puzzlelar ile boş vakitlerinizi değerlendirebilir; yapboz parçalarıyla hem eğlenip hem zihninizi çalıştırabilirsiniz.

Puzzle (Yapboz) Tarihçesi

Avrupalı harita yapımcılarının çizdikleri haritayı tahtaya yapıştırıp küçük parçalara ayırmalarıyla 1760’larda ortaya çıkan puzzle, ilk üründen bugüne çeşitli şekil, boyut ve türlerde karşımıza çıkmış, uzun bir yolculuğun ürünü haline gelmiştir. Sahip oldukları muhteşem güzellik sayesinde hemen herkesin ilgisini çeken puzzlelar günümüzde genellikle bir hobi olarak birçok yaştan insanın eğlencesi haline gelmiş durumda.

Puzzle Çeşitleri

Puzzle, her yaştan insana hitap ettiği için farklı çeşitleri bulunan bir üründür. 7’den 70’e herkese hitap eden bir puzzle bulmak mümkündür. Puzzle yapmakta iddialı olanlar için 1000 parça puzzle, 500 parça puzzle gibi farklı limitlere sahip olan çok parçalı puzzlelar; alternatif isteyenlere ahşap puzzle, 3 boyutlu puzzle gibi puzzle modelleri seçenek olarak sunulabilir. Eğer sevdiklerinize unutulmaz bir armağan vermek isterseniz resimli puzzle olarak da bilinen kişiye özel puzzle hediyesini tercih edebilirsiniz! 

Puzzle Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Puzzle yapmaya başlamadan, puzzle parçalarınızı kutusundan çıkarmadan önce yap-boz’un boyutuna göre, yapboz yapacağınız alanı seçmelisiniz.
 • Bu alanda yapbozu yapmaya başlamadan önce, puzzle halısı gibi yardımcı ürünlere ihtiyacınız olup olmadığını kontrol edin.
 • Puzzle bitirmek için kendinize yeterli zaman tanıyın. Çok parçalı bir puzzle için kendinize kısa bir zaman verip kendinizi sıkıştırmak yerine puzzle’ınızı zamana yayarak, keyfini çıkararak yapın.
 • Puzzle’ı daha kolay yapabilmek için pakedi açtıktan sonra tüm puzzle parçalarını resim görünecek şekilde çevirin. Puzzle parçalarının daha kolay ayırt edilebilmesi için paçaları renklerine göre gruplandırın. Böylece birbirine uyan parçaları daha hızlı şekilde bir araya getirebilirisiniz.
 • Genellikle puzzle yapımına çerçeveden başlanır. Eğer sevdiğiniz ve denediğiniz farklı bir yöntem yoksa puzzle yapımına çerçeveyi yaparak başlayabilirsiniz. Bu çalışma, puzzle alanınızı daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır ve bu sayede diğer parçaları yerleştirmek daha kolay bir hal alacaktır.
 • Bir araya getirdiğiniz resimde kontrast oluşturan kısımlar bulunuyorsa o bölgedeki yap-boz parçalarını yukarıdan aşağıya doğru rengi takip ederek kolayca tamamlayabilirsiniz.
 • Parçaları yerleştirdikçe bazı alanlarda ipuçlarınız azalır gibi görebilir. Bu noktada asla pes etmeyin ve yap-boza devam edin. Sıkılırsanız, kafanız karışmaya başlarsa ya da yorulursanız molalar verebilir, daha sonra puzzle’ı yapmaya devam edebilirsiniz. Bu sayede az önce göremediğiniz parçaların farkına varabilirsiniz.
 • Ve son kalan boşlukları da doldurduğunuzda her şey tamam demektir; puzzle’ı bitirmiş olmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Puzzle bittiğinde eğer isterseniz eserinizi çerçeveletip duvara asabilirsiniz

Puzzle Yapmanın Faydaları

 1. Puzzle (yapboz) yapmak, belleğinizin gelişmesini sağlar. Yap-boz, beyin hücreleri arasındaki bağlantıları güçlendirerek zihinsel hızın artmasını sağlar ve düşünme süreçlerinin gelişmesine yardımcı olur.
 2. Problem çözme yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olur.
 3. Görsel zekanızı geliştirir ve görsel olarak akıl yürütmenizi kolaylaştırır.
 4. Zihinsel olarak güçlü bir çalışmayı gerektirdiği için alzheimer gibi hastalıkların oluşumunun önüne geçmeye çalışır, bu tarz hastalıkların semptomlarıyla mücadele eder.
 5. Dopamin salgılanmasını sağlayarak modunuzun yükseltir ve stres seviyesini azalmasına yardımcı olur.
 6. Daha az stresli ve daha mutlu olmanın doğal bir getirisi olarak çalışma veriminiz artar.

Günümüzde yüzlerce farklı çeşidiyle hem hediye olarak hem de keyifli bir hobi olarak tercih edilebilen yap-bozlar arasından istediğinizi ÇiçekSepeti’nden online olarak sipariş edebilirsiniz. Atatürk puzzle, kişiye özel puzzle, karikatür puzzle, ahşap puzzle… Uygun puzzle fiyatları ve puzzle modelleri ÇiçekSepeti’nde #VarVar!