Dracena Marginata Bakımı

dracena marginata bakımı

Dracaena Marginata ya da ejderha ağacı, bir iç mekan bitkisi olarak büyük bir etki yaratır. Görsel olarak çarpıcı bir şekilde büyürken, aynı zamanda havadaki zararlı kimyasalları da temizlerler. Dracena marginata bakımı ipuçlarıyla bu hem şık hem de çalışkan bitkiyi evinizin yeni üyesi yapabilirsiniz!

Dracena Çiçeği Nedir?

Dracaena marginata, Madagaskar'a özgüdür ve ayrıca Madagaskar ejderha ağacı (veya sadece ejderha ağacı) olarak da adlandırılır. Bu ağaç, dışarıda 6 metre uzunluğa kadar büyüyebilir, ancak özellikle budama yaparsanız, iç mekanlarda 2 metreden daha uzun olmaz. Afrika, Kuzey Avustralya ve Güney Asya'ya özgü yaklaşık 120 bitki türü içeren dracaena ailesinin bir üyesidir. Bu bitki aynı zamanda NASA'nın ünlü Temiz Hava Çalışmasında da kullanıldı ve formaldehitin iç mekan havasından çıkarılmasına yardımcı olduğu kanıtlandı!

Dracena Marginata Bakımı Kolay Mıdır?

İç mekan ağaçlarının görünümünü seviyorsanız, ancak zorlu bakım gereksinimlerinden korkuyorsanız, seçiminiz Dracaena marginata olmalı! Olgun bir Dracaena, uzun sapları ve saçaklı yapraklarıyla kocaman bir ağaca benzer, ancak tipik bitki bakımı telaşından yoksundur. Yeni başlayanlar için mükemmel bir seçim! Dracaena marginata bitkileri hem evlerde hem de ofislerde popülerdir çünkü yalnızca şık ve modern görünmekle kalmaz, aynı zamanda aydınlatma söz konusu olduğunda talepkar değildir. Yakındaki pencerelerden parlak, dolaylı ışığa erişimi olduğu sürece, bir ejderha ağacı iyi iş çıkarır.

çiçeksepeti app indirim kodu

Marginata Bakımı Nasıl Yapılır?

Ejderha Ağaçları, orta ila düşük ışık seviyelerine de uyum sağlayabilmelerine rağmen, parlak dolaylı ışığı tercih eder. Fazlası yapraklarını yakabileceğinden, onları doğrudan sert güneş ışığından uzak tutmalısınız.

Işık:

Dracena Marginata, parlak ışık alan bir konumda yetişmeyi tercih eder. Dolaylı güneş ışığı bitkinin gelişimi için idealdir. Ancak, doğrudan güneş ışığı bitkinin yapraklarında yanıklara neden olabilir. Bitkinizi pencerelerin yakınına veya parlak bir odaya yerleştirebilirsiniz.

Sıcaklık:

Dracena Marginata, ılıman sıcaklıklarda iyi gelişir. Ideal sıcaklık aralığı 18-24°C'dir. Bitkiyi soğuk hava akımlarından ve ani sıcaklık değişikliklerinden koruyun. Kış aylarında, minimum sıcaklık 15°C'nin altına düşmemelidir.

Sulama:

Dracena Marginata, suyu iyi tutabilen bir bitkidir. Toprağın üst yüzeyi kuruduğunda sulama yapmanız yeterlidir. Ancak, aşırı sulamadan kaçınmak önemlidir. Bitkinin kökleri çürüyebilir. Sulama sıklığı mevsime bağlı olarak değişebilir. Yaz aylarında daha sık, kış aylarında ise daha az sıklıkla sulama yapabilirsiniz.

Nem:

Dracena Marginata, düşük nem seviyelerine toleranslıdır, ancak yüksek nem bitkinin gelişimini teşvik eder. Eğer iç mekanınızda kuru bir ortam varsa, bitkiyi nemlendirici cihazlar veya su püskürtme ile nemlendirebilirsiniz. Yapraklarına su püskürtmek, bitkinin nem ihtiyacını karşılamak için etkili bir yöntemdir.

Gübreleme:

Dracena Marginata'yı düzenli olarak gübrelemek, sağlıklı büyümesini destekler. Genel olarak, bitkiyi ilkbahar ve yaz aylarında 2-4 haftada bir sıvı bir iç mekan bitki gübresiyle besleyebilirsiniz. Kış aylarında ise gübreleme sıklığını azaltabilirsiniz.

Dracena Massengena Bakımı İçin Toprak Karışımı Nasıl Olmalı?

Peki iyi bir Dracaena toprak karışımı nasıl olur? Turba kullanmaktan çekinmiyorsanız, normal bir ev bitkisi saksı toprağı alabilir ve bunu bir veya iki avuç turba yosunuyla karıştırabilirsiniz. Ayrıca drenaj için bir avuç perlit ve biraz kabuk talaşı ekleyin. Topraksız bir karışım için, yukarıda bahsedilen üç malzemeyi eşit miktarda karıştırabilirsiniz. Dracena Marginata Yaprakları Eğildi Ne Yapılmalı? Ejderha ağacınızın yapraklarının düştüğünü görürseniz, aşırı sulanıyor veya az sulanmış olabilir. Toprağı kontrol ederek bu farkı anlayabilirsiniz. Toprak kuruysa susuz kalmıştır. Bitkiye güzel bir duş aldırdıktan sonra fazla suyun tamamen boşalmasına izin verin. 24 saat içinde canlanacaktır. Aşırı sulanmadan şüpheleniyorsanız, özellikle bitkinin alt kısmındaki toprağı kontrol edin. Tekrar sulamadan önce bitkinin kurumasını bekleyin ve bir kök çürümesi vakası seziyorsanız, bitkinin taze toprakla yeniden saksılanması gerekebilir.

Dracena Marginata Yaprak Ucu Sararması Neden Olur?

Ejderha ağacınızın yaprakları koyu kahverengi ve sarı kenarlıysa, bu, suyun kalitesini kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir. Bitkinize zarar verebilecek ve sonunda öldürebilecek florür içerdiğinden, ejderha ağacınız için musluk suyu kullanmanız önerilmez. Musluk suyunu arıtarak kullanmak bu sorunu hızla çözecektir.

Dracaena Marginata Bakımı: Püf Noktalar

• Dracaena marginata, asidik tarafta olan pH'ı 6-7 olan gevşek, iyi drene olan saksı toprağını sever. Turbanın, doğal bir kaynak olarak sürdürülebilirliği hararetle tartışılsa da, toprak pH'ını düşürmeye yardımcı olabilir.

• Daha gölgeli bir yerde yetişen bir Dracaena genellikle hayatta kalır, ancak yeni yapraklar solgun göründüğü için fazla büyümez.

• Eğlenceli bilgi: Ejderha Ağacı hakkında eski bir efsane vardır. Bir zamanlar yüz başlı bir ejderha öldürülür ve kırmızı kanın aktığı yerde, o zamanlar yerlilerin ejderha ağacı olarak adlandırdığı yüzlerce ağaç büyür. Bitki fantastik ismini böyle alır.

• Alt yapraklar sararıyor – bitkinizin muhtemelen daha fazla suya ihtiyacı var.

• Yaprak uçlarının kararması – suda çok fazla florür veya diğer tuzlar var. Sorunu çözmek için damıtılmışa suya geçiş yapabilirsiniz.

• Saplarda esmerleşme, yumuşak yapraklar – bitkiniz soğuk veya aşırı sulanmış.

Not: Dracaena marginata yutulduğunda insanlar için zararsız olsa da evcil hayvanlar için son derece zehirlidir. Meraklı evcil hayvanlarınız varsa, farklı bir bitki seçin veya bu bitkiyi evcil hayvanlarınızın ulaşamayacağı bir yerde saklayın.