En İyi Gitar Markaları

gitar markaları

Geçmişi çok eskiye dayanan ve herkesin en sevdiği müzik aletleri arasında olan gitar, telli çalgılar ailesine ait pena veya parmaklarla ses çıkaran bir müzik aletidir.

Birçok farklı medeniyet tarafından geliştirilerek günümüze kadar gelen gitarın farklı çeşitleri bulunmaktadır. Gitar çeşitleri 4 ana gruba ayrılmaktadır:

Klasik gitar

Akustik gitar

Bas gitar

Elektro gitar

çiçeksepeti app indirim kodu

Bu yazımızda gitar türlerinin özellikleri ve en iyi markalarını bulabilirsiniz.

Klasik Gitar Nedir, Özellikleri Nelerdir?

klasik gitar

Klasik gitar; yeni gitar çalmaya başlayanlar, amatörler ve profesyoneller tarafından en çok tercih edilen gitar türüdür. Temelden başlamak gerekirse “Klasik gitar nedir?” sorusuyla başlamak en doğru seçenek olacaktır. Klasik gitar özellikleri şu şekildedir:

• Gövdesi üzerinde ses deliği bulunan, tellerine vurulduğunda içindeki havanın titremesi ve boşluktan sesin çıkması için tasarlanmış, 3 kalın, 3 ince teli bulunan gitar türüdür.

• Genelde parmaklarla çalınır.

• En iyi klasik gitar markaları aslında yeni gitar çalmaya başlayanların ilk aradığı şeydir.

• Klasik gitarın iyi olması için kullanılan ağacın ve klavye oranının iyi olması gerekir. Yüksek standartlarda bir klasik gitar istiyorsanız, gül ağacı ve abanoz ağacı gitarlar en iyisidir.

• Klavye oranı doğru olmayan klasik gitar çeşitleri, istenilen sesi vermez. Ayrıca tek yüksekliği fazla olan veya doğru ayarlanmamış gitarla da istediğiniz sesi alamazsınız.

En İyi Klasik Gitar Markaları

gitar markaları

Klasik gitar en iyi markaları ve modellerini aşağıda bulabilirsiniz. Bütçeniz doğrultusunda araştırma yaparak en iyi gitarı alabileceğinizi unutmayın!

Admira: En popüler gitar markaları arasında yer alan Admira, hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için klasik gitar çeşitleri sunmaktadır. Başlangıç, orta ve üst seviyelere hitap eden gitarlar, fiyatlarıyla da klasik gitar öğrenmek isteyenler için ideal bir seçenektir.

Yamaha: Birçok kişinin bildiği bir marka olan Yamaha, en iyi klasik gitar markaları arasında da yer almaktadır. Üst, orta ve alt seviyeler için farklı modelleri bulunan markanın, her bütçeye uyacak geniş bir yelpazesi vardır. En çok tercih edilen klasik gitar modelleri arasında Yamaha C30 ve C40 modellerini sayabiliriz.

Barcelona: Klasik gitar çalmaya başlayanlar arasında oldukça popüler olan Barcelona klasik gitar, uygun fiyatlarıyla ön plana çıkmaktadır.

Valencia: Yeni başlayanlar için en iyi klasik gitar markası diyebileceğimiz Valencia klasik gitar, oldukça kalitelidir. Yıllarca kullanabileceğiniz gitar kolayca yıpranmaz ve kaliteli sesinden ödün vermez.

Camps: Klasik gitar araştırması yapan herkesin önüne çıkan markalardan biri olan Camps klasik gitar, daha çok üst ve orta seviyelere hitap etmektedir. Geniş bir model yelpazesine sahip olması en büyük artısıdır.

Cordoba: Eğer bir fiyat/performans ürünü arıyorsanız, Cordoba klasik gitar tam olarak ihtiyacınıza cevap verecektir. Kolay yıpranmayan yapısı ve kaliteli sesi ile uzun yıllar rahatlıkla markanın gitarlarını kullanabilirsiniz.

Cort: En bilinen gitar markalarından biri olan Cort, kaliteli ürünleriyle ön plana çıkmaktadır. Her seviye için geniş bir ürün yelpazesine sahip olan marka, başlangıç ve orta seviye gitaristlere hitap eden kaliteli ürünler sunar. Ağaç seçimi, gitar sapı ve klavyesi sizi gitar çalmaya yönlendirecek kadar iyidir.

Fender: Genelde elektro gitar modelleri ile tanınan Fender, klasik gitar modellerinde de oldukça kaliteli ürünler sunar. İnce saplı ve yakın perdeli sap düzeniyle ESC 105 en sevilen modeller arasında yer almaktadır.

Takamine: En çok tercih edilen klasik gitar markası olan Takamine, zengin bir ürün yelpazesine sahiptir. Her zevke ve seviyeye uygun bir gitar sunar. Bu nedenle birçok kişinin favorisidir.

Akustik Gitar Nedir, Özellikleri Nelerdir?

akustik gitar

Akustik gitar, klasik gitardan türetilmiş bir modeldir. Günümüzde yeni başlayanlar tarafından en çok tercih edilen türdür. Başlıca özellikleri şu şekildedir:

• Genelde pena ile çalınır. Fakat parmak ile çalanlarda vardır.

• Akustik gitar alırken uzun ömürlü, ses kalitesi iyi ve tutuşu rahat modelleri tercih etmek gerekir.

• Gitarda kullanılan ağaç ve akustik gitar oranı oldukça önemlidir.

En İyi Akustik Gitar Markaları

akustik gitar markaları

Aslında klasik gitar üreten markaların birçoğu en iyi akustik gitar markaları arasında yer almaktadır. Bu nedenle en iyi klasik gitar markaları listesinde yer alan markalar dışındakileri kısaca listeleyeceğiz:

Gibson: Müzikle haşır neşir olan herkesin Les Paul serisi hakkında duyduğu birkaç şey olmuştur. Bu nedenle Gibson markası, en iyi akustik gitar markaları arasında en çok bilinenlerden biridir. Biraz yüksek fiyatlarda olsa da kaliteli gitar almak isteyenler için harika seçenekler sunan marka, ses kalitesi ile diğer markalardan biraz ayrılmaktadır.

Godin: Mükemmel bir ses deneyimi sunan Godin akustik gitarlar, klavyesiyle ön plana çıkar. Uzun yıllar kullanacağınız bir gitar arıyorsanız, kesinlikle değerlendirmelisiniz.

Ovation: USA ve Kore olmak üzere iki üretim menşei olan marka, en iyi akustik gitar markaları arasında yer almaktadır. Görüntü olarak farklı duran gitarlar, genelde fiber kasaya sahiptir.

Taylor: Oldukça temiz ve gür bir ses istiyorsanız, Taylor akustik gitar tam size göre diyebiliriz. Oldukça kaliteli ses çıkaran gitar, dinleyen herkesi büyüleyecek netliğe sahiptir.

Masterwork: Yerli bir gitar markası olan Masterwork, oldukça kaliteli akustik gitarlar sunmaktadır. Fiyat/performans olarak oldukça ideal seçeneklerden biri olan marka, kaliteli ses tınısı ile özellikle yeni başlayanlar için idealdir.

Seagull: Üst seviye kalitede bir gitar istiyorsanız, Seagull bu listede olmazsa olmazlardan biri olarak öne çıkıyor. İster profesyonel ister amatör bir gitarist olun, kaliteli ses sizi kendine aşık edecektir.

Elektro Gitar Nedir, Özellikleri Nelerdir?

elektro gitar

Klasik ve akustik gitardan tamamen farklı olan elektro gitar, üzerindeki manyetik ile sesin bir amplifikatör yardımıyla yükseltilmesiyle ses verir. Genel özellikleri şu şekildedir:

• Kalabalık mekanlarda yüksek sese erilmek ve temiz bir ses sağlamak için kullanılır. Ton ayarı için ekstra ekipmanlar gerektirmektedir.

• İlk elektro gitarınızı alacaksanız, gitara dokunmanız ve sesini test etmeniz önemlidir.

• Gitarın orantılı olması, sap boyu, manyetik aksamı ve eşiği hakkında bilgiler edinmeniz gerekir.

• Sert sesler istiyorsanız, ıhlamur ağacı gitar en ideal sonucu verir. Daha yumuşak sesler için ise akçaağaç daha uygundur.

En İyi Elektro Gitar Markaları

elektro gitar markaları

Elektro gitar seçimi kadar seçtiğiniz amfinin ses çıkışını etkilediğini bilmenizde fayda var. Bu nedenle seçtiğiniz amfi, ses beklentinizle uyumlu olmalıdır. En çok tercih edilen elektro gitar markaları ise şu şekildedir:

Cort: Tüm gitar modellerinde kendini ispat eden markalardan biri olan Cort, elektro gitar konusunda da oldukça iyi seviyededir. Temiz sesiyle birçok kişinin favorisidir. Cort G100 ve Cort X100 modelleri, en sevilen modeller arasında yer almaktadır.

Dean: 1990’lı yılların favori gitar markalarından biri olan Dean, Evo model serisiyle oldukça kaliteli elektro gitarlar sunmaktadır.

Epiphone: Gibson markasının bir alt markası olan Epiphone, en az ana markası kadar ünlü ve popüler hale gelmiştir. Estetik görüntüsü ile oldukça hoş görünen gitarlar, temiz ses verme konusunda da oldukça iddialıdır.

Fender: Elektro gitar efsaneleri arasında yer alan Fender; blues, rock ve alternatif müzik sanatçılarının en sevdiği markalardan biridir. Farklı ses tınısı ile kendini diğer markalardan ayıran marka, tek bobinli manyetiği bulunan modelleri ile ustalığını sergilemektedir.

Gibson: Bir diğer elektro gitar efsanesi olan Gibson, ses kalitesi ile yıllardır Fender ile rekabet halindedir. İki marka da muhteşem seviyede ürünler sunmaktadır.

Masterwork: Yerli üretim olan Masterwork, fiyat/performans ürünü arayanlar için ideal bir markadır. Gitarların yapısı, ses kalitesi ve kullanım rahatlığı oldukça iyi seviyededir.

SX: Çin menşeili bir marka olan SX, bazı önyargılar olsa da temiz tonları rahatlıkla çıkarmasıyla bu önyargıları geride bıraktı. Özellikle yeni başlayanların memnun kalacağı bir kullanım ve kalite sunmaktadır.

Bas Gitar Nedir, Özellikleri Nelerdir?

bas gitar

Çalışma prensibi ve yapısal olarak elektro gitar modellerine benzeyen bas gitar, bir oktav daha kalın sese sahiptir. Başlıca özellikleri şu şekildedir:

• Tel yapısı olarak dört, beş, altı, yedi, on iki gibi farklılık gösterir.

• Elektro gitarda olduğu gibi en iyi ve temiz sesi almak için yardımcı ekipmanlar kullanmanız gerekir.

• Kullandığınız yardımcı ekipmanların kalitesi, aldığınız ses kalitesini doğrudan etkiler.

En İyi Bas Gitar Markaları

Bas gitar en iyi markaları arasında elektro gitar markaları ö plana çıkmaktadır. Bu nedenle elektro gitar konusunda iyi olan birçok marka bas gitar konusunda da oldukça başarılıdır. Diğer öne çıkan markalar ise şu şekildedir:

• Aria: Bas gitar konusunda oldukça iyi bir marka olan Aria, fiyat/performans ürünleriyle birçok kişinin favorisidir.

• ESP: Bir Japon markası olan ESP, malzeme ve ses kalitesiyle ön plana çıkar. Hem yeni başlayanlar hem de ileri seviye gitaristler için modelleri bulunmaktadır.

• MTD: Gibson tarafından satın alınan ama tarihi 1974’e dayanan bir markadır. Eskiden Tobias ismiyle satışa sunulan markanın kaliteli ürünleri oldukça iyidir. Fiziksel yapısı ve manyetik performansıyla diğer rakiplerinden ayrılmaktadır.

Yeni başlayanlar veya profesyoneller, en kaliteli gitar markalarını Çiçeksepeti’nde uygun fiyatlarla bulabilir.