İPTAL
Buradan başlayın

Gönderim yapmak istediğiniz mahalleyi

ya da AVM, Hastane, Okul, Plaza

gibi noktaları yazabilirsiniz.

Filtrele

Gönderim Yeri Seçin

Benjamin

Benjamin bitkisi (Ficus benjamina) Moraceae familyasına ait ev ve ofislerde sıklıkla yetiştirilen bir bitkidir. Doğal olarak yetişen formları Asya ve Avustralya’da görülür. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida ve Arizona eyaletlerinde görülen türleri de bulunur. Doğal ortamında 30 metreye kadar boylanabilen bitki iç mekanda 1,2 m’ye kadar uzayabilir. Ülkemizde Akdeniz’in kıyı kesimlerinde dış mekanda da yetiştirilebilir. Ağaç benzeri şekliyle bonzailer ve büyük alanlarda kullanım için idealdir. Uzun yapraklarıyla göz dolduran bu bitkiyi bakımına dikkat ettiğiniz ve isteklerini anladığınız sürece evinizde ya da ofisinizde mutlu etmeniz mümkün.

Sağlıklı Büyümesi İçin Gerekli Işık Koşulları

Direkt olmayan parlak ışık Benjamin’i mutlu edecektir. Birkaç saat vuran gündüz güneşini tolere edebilir. Güneşe doğru büyüme eğilimi gösterdiğinden belirli aralıklarla saksının çevrilmesi eşit derecede ve yukarıya doğru uzaması sağlanacaktır.

Doğru Toprakla Sağlıklı Büyüme

Nötr ve asitli topraklarda iyi gelişim gösterirler. Alkali toprak zarar vermese de büyümesini yavaşlatır. Toprakta ponza taşı eklemeniz toprağın daha iyi sıkışmasına ve bitkiyi dik şekilde tutmasına yardımcı olur.

Benjamin Bitkisine Özel Sıcaklık

Normal oda sıcaklığında güzel gelişim gösterecektir. Sıcaklığın 15°C’nin altına düşmesine izin vermeyin. Hava akımlarından kolaylıkla etkileneceğinden pencere önlerinde cereyanda bırakılmaması gerekir. Bitkiyi sularken soğuk suyla değil, dinlendirilip oda sıcaklığına getirilmiş suyla sulamanız bitkinin sağlığı için iyi olacaktır. Dış mekanda da kuzeyden gelen rüzgara maruz kalmadığı sürece -5°C soğuğa kadar dayanıklılık gösterir.

Evcil Hayvan Sahipleri İçin Toksisite

Evcil hayvan sahipleri evcil dostlarının sağlıkları için onları zarar verebilecek her şeyden uzak tutmaya çalışır. Eğer bitki sever bir evcil hayvan sahibiyseniz Benjaminden uzak durmalısınız çünkü kedi ve köpekler için toksiktir. Yutulduktan sonra ağız içini ve gastrointestinal yolu tahriş eder. Deri tahrişi de gerçekleşebilir.

Benjamin Bitkisinin Su İsteği

Bitkinin neminin korunması oldukça önemlidir. Düzenli olarak spreyleyip nemin korunmasını sağlayabilirsiniz. Ancak nemi sevmesine rağmen aşırı su köklerine zarar vereceği için tehlikelidir. Suya ihtiyacının olup olmadığını toprağın yüzeyini kontrol ederek anlayabilirsiniz. Yüzey ıslaksa sulama yapmanız köklerin çürüyüp bitkinin ölmesine neden olacağından sulamak için toprağın kurumasına izin verin. Ayrıca mevsim koşullarına göre bitkinin sulama sıklığını artırıp azaltmayı bu sayede rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Ekim ayının sonundan Aralık ayı sonuna kadar bitki dinlenme döneminde olacağından sulama sıklığını azaltıp yalnızca toprak tamamen kuruduktan sonra sulama yapmalısınız.

Besin İçin Gübreleme

Benjamin bitkisi hızlı büyüyen bir türdür ve gelişiminin sağlıklı olması için vitamin ve mineral gibi birçok besin türüne ihtiyaç duyar. Bu nedenle bahar ve yaz aylarında ayda bir kere, sonbahar ve kış aylarında ise iki ayda bir gübrelemek gerekli vitamin ve minerallerin sağlanmasını sağlayacaktır.

Yetiştirilirken Karşılaşılabilen Problemler ve Zararlılar

Benjamin bitkisinin yapraklarını dökmesi en büyük sorunlardan biridir. Yaprakların dökülmesinin pek çok nedeni olabileceği gibi aşağıdaki maddeleri sırayla kontrol ederek yaprak dökümünün sebebini teşhis edebilirsiniz.

  • Az ya da fazla sulamak
  • Düşük nem
  • Çok az ışık
  • Yerinin ve saksısının değiştirilmesi
  • Sıcaklıktaki farklılıklar
  • Böcekler

Benjamin bitkisi unlu bit ve kırmızı örümcek gibi bitki zararlılarına karşı dayanıklıdır. Sağlıklı bitkide bu zararlılar görülmez.

Bitkinin Çoğaltılması 

Ayırmak istediğiniz gövde ya da dalı gövdeye yakın bir kısımdan kestikten sonra köklenene kadar bir süre suyun içerisine yerleştirin. Köklendikten sonra ayrı bir saksıya dikebilirsiniz.

Sağlıklı Gelişim İçin Budama

İlkbaharın gelmesiyle fazlasıyla uzamış dallara şekil vermek için budama yapabilirsiniz. Ancak budama yapılan bölgelerin hava almaması için bir macunla kapatılması gerekir.

Siz de evinizde ya da ofisinizde güzel yaprakları ve zarif duruşuyla bir Benjamin bitkisi olmasını istiyorsanız ÇiçekSepeti ile kolayca satın alabilirsiniz.

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.