En İyi Gözlük Markaları

Güneş gözlükleri, optik gözlüklerden farklı olarak görme bozukluklarını gidermek için değil, gözleri ultraviyole ışınlardan korumak için kullanabileceğiniz ürünlerdir. Güneş gözlükleri; hem katarakta sebep olması mümkün olan ultraviyole ışınlardan korumanızı sağlıyor hem de günümüzde aksesuar olarak oldukça ilgi görüyor. Siz de göz sağlığı için kullanımı büyük bir önem taşıyan güneş gözlüklerini inceleyip en iyi güneş gözlüğü markaları arasından seçim yapabilirsiniz.

çiçeksepeti app indirim kodu

Ray-Ban

ray-ban

Ray-Ban, dünyanın en bilindik güneş gözlüğü ve optik gözlük çerçevesi üreten markalarından biri. İlk olarak Amerikan hava pilotlarının uçuş esnasında güneşe çok bakmaları ve bunun sonucunda da baş ağrısı gibi rahatsızlık yaşamaları ile ortaya çıkan Ray-Ban güneş gözlükleri, zamanla her tarza uyum sağlayan, sade ve şık güneş gözlükleri ile gözlük dünyasında önemli bir yere sahip olmuş durumda. Ray-Ban tasarımcıları genellikle gözlüklerin ana hatlarını oluşturan çizgileri değişmiyor. Tasarımcılar, çerçevelerde renk değişiklikleri ve farklı malzemeler kullanıp camları küçültüp büyüterek, renklendirerek aynı tasarıma farklı dokunuşlar katıyor. Ray-Ban güneş gözlüklerinin en önemli özellikleri:

- Yüksek kaliteli materyaller ve yenilikçi teknolojiler kullanmaları,

- Kalite ve dayanıklılık garantisinin sağlanabilmesi için gözlüklerde sayısız testler yapılması,

- Gözlüklerde, gözleri koruyan polarize edilmiş lensler kullanmaları,

- Her gözlükte %100 UV koruması sağlaması,

- Karbon fiber yapısı ile dayanıklı, hafif, sağlam, rahat ve esnek gözlükler üretmesi.

Yılların eskitemediği, herkesin çok sevdiği Ray-Ban güneş gözlüğü modelleri:

• Ray-Ban Wayfarer Serisi

• Ray-Ban 2024 Modelleri

• Ray-Ban 3025 L2823 Aviator

• Ray-Ban Justin RB 4165 622/T3 Unisex Güneş Gözlüğü

• Ray-Ban RB 3548N 001 51 Unisex Güneş Gözlüğü

• Ray-Ban RB3016 W0365 51 Clubmaster Unisex Güneş Gözlüğü

Fendi

fendi

Farklı renklerde ve modellerde güneş gözlüklerini incelediğinizde, kendiniz için en doğru gözlük modeline ulaşmanız çok daha kolay olur. Şık tasarımları ve klasik tarzları ile tercih edebileceğiniz güneş gözlüğü markalarından biri de Fendi’dir. Fendi, 1925’te Roma’da kürk ve deri atölyesinde üretime başlayarak kurulan bir markadır. Kemer, çanta, ayakkabı ve giyim ürünlerinin yanı sıra güneş gözlükleriyle de beğeni toplayan Fendi, her biri farklı tasarıma sahip olan güneş gözlükleri üretir. Karl Laferfeld’in tasarım ekibine katılmasıyla birlikte tasarımda yeni bir döneme imza atan Fendi, efsaneleşmiş gözlük modellerine sahip. Fendi güneş gözlüklerinin en önemli özellikler arasında şunlar var:

- Herkesin zevkine uygun farklı tasarımlara sahip,

- Üstün cam kalitesi ile kabarcık oluşumunu engelleyip net bir görüntü sunuyor,

- Hem optik gözlük çerçevesi hem güneş gözlüğü üretiyor,

- Güneş gözlüğü camları esneme yapmadığı için uzun ömürlü bir kullanım sağlıyor.

Farklı tarzları ile Fendi güneş gözlükleri:

• Fendi Kadın Siyah Güneş Gözlüğü Ff 0369/s Kb7 1p 61 G

• Fendi Ff 0401/S 000 60 Ekartman Kadın Güneş Gözlüğü

• Fendi 0120/S Mfw08 51 Unisex Lacivert Yuvarlak Çerçeve Güneş Gözlüğü

• Fendi 5254 210 58 Kadın Kahve Köşeli Çerçeve Güneş Gözlüğü

Guess

guess

Benzersiz şıklığı ile herkesin sevdiği bir diğer gözlük markası Guess’tir. Marka; Marcino kardeşlerin, Amerika rüyasını gerçekleştirmek için Amerika’ya gelmesiyle kurulur. İlk olarak daha çok kadın ve erkek giyim ürünleri üzerine yoğunlaşan Guess, zamanla saat, güneş gözlüğü, parfüm, takı ve çanta gibi farklı kategorilerde ürünler de üretir. Şık tasarımlarıyla dünya çapında 80’den fazla ülkede satışı yapılan Guess ürünleri, yenilikçi ve modern tasarımlara sahiptir.

- Guess güneş gözlüğü modelleri, çerçevelerine göre ayrılır: Cate eye, yuvarlak, damla, oval, köşeli ve kelebek gibi çeşitler vardır.

- Polarize camlı ve aynalı camlı güneş gözlükleri ile farklı tarzlara hitap eder. Aynalı güneş gözlüğü modelleri ile polarize güneş gözlüğü modelleri UVA ve UVB ışınlarına karşı aynı koruyuculuğa sahiptir.

- Kemik gözlük başta olmak üzere farklı renk ve desenlerde gözlük çerçevesi alternatifleri vardır.

- Guess güneş gözlüklerinin camları organik malzemeden üretilmiştir. Gözlükler çizilmeye karşı da dayanıklıdır.

- Hem optik gözlük çerçevesi hem güneş gözlüğü üretiyor.

- Gözlük çerçeveleri alerji yapmayan materyallerden üretilmiştir ve hafiftir.

• Guess GU 7790 10W Kadın Güneş Gözlüğü

• Guess GU 6895 20X Unisex Güneş Gözlüğü

• Guess GU 7790 55F Kadın Güneş Gözlüğü

• Guess 7623 52F Kadın Güneş Gözlüğü

• Guess GU6912 91C Erkek Güneş Gözlüğü

Polaroid Eyewear

polaroid eyewear

Merkezi ABD'de bulunan uluslararası tüketici elektroniği ve gözlük şirketi Polaroid, 1937’de kurulan bir şirket. Hem 3D gözlükleri ilk sergileyen marka olarak hem de güneş gözlüklerine polarizasyon filtresi sağlayan ilk marka olan Polaroid Eyewear tasarımda modern çizgileri sürdürüyor. Polaroid Eyewear, yeni malzemeler ve işleme teknikleri ile her zaman en yüksek lens kalitesini garanti ediyor. Yeni Ultrasight premium lensleri, dokuz fonksiyonel elementin bir araya gelmesiyle oluşuyor ve UVA, UVB, UVC’den oluşan ışınlara karşı en yüksek düzeyde koruma sunuyor. Güneş gözlüğü camlarına uygulanan polarizasyonun özellikleri;

- Göz kamaştırıcı ışık yansımalarını azaltıp özellikle yüksek ışık duyarlılığında ya da parlak ortamlarda daha fazla konfor, daha iyi görünürlük sağlamak,

- Işık yansımalarını azaltarak gözlerdeki yorgunluğu azaltmak,

- Görüntü netliğini arttırmak,

- Kontrastı arttırıp görüşü keskinleştirmek,

- UVA ve UVB koruma sağlayarak gözlerde yaralanma riskini azaltmaktır.

Özellikle yuvarlak gözlük tasarımıyla ön plana çıkan Polaroid, en sık tercih edilen güneş gözlüklerinden biridir. Her mevsim tercih edebileceğiniz, hem kadınlar hem erkekler için uygun modelleri bulunan Polaroid marka gözlükleri keşfedebilirsiniz.

• PLD 2137/G/S/X

• Polaroid Klipsli Polarize Yuvarlak Güneş Gözlüğü

• Polaroid Erkek PLD 2075/S/X Güneş Gözlüğü

• Polaroid PLD 2081/S/X 3YG C3 51 G Unisex Güneş Gözlüğü

Carrera Optik Gözlük

carrera optik gözlük

Carrea, yolculuğuna Avusturya’da başlayıp tüm dünyaya açılan markalardan biri. Kökeni 1050’li yıllara dayanan Carrera, dünyada en çok satın alınan güneş gözlüklerini ve optik gözlük çerçevelerini üretiyor. Temelleri Wilhelm Anger tarafından atılan Carrera, kuruluşundan sonra adını Optyl International olarak değiştirse de 1974’te yeniden kendi ismine, Carrera International’a geri dönüyor.

İlk olarak kayak maskeleri ile motorcular için gözlükler üreten marka, otomobil tasarımcısı Ferninand Alexander ile ortaklık kurup Porche Design isimli güneş gözlüğü koleksiyonunu çıkarıyor. Carrera gözlüklerin temel özellikleri şöyle;

• Özgün ve sportif tasarımlara sahip olduğu için her tarza uyum sağlıyor.

• Kedi güneş gözlüğü stilini retro olarak tanımlayan Carrera, tasarımlarında genellikle pembe-beyaz, mor-beyaz, beyaz-mavi, turuncu-siyah gibi renkler kullanıyor.

• Özellikle asetat malzemeden yapılan, ince metal saplı optik gözlük çerçeveleri dikkat çekiyor.

• Yapılan değerlendirmeler ve kullanıcı yorumlarına göre Carrera optik gözlük çerçeveleri yüze tam oturuyor ve esnek yapıya sahip oldukları için kullanım kolaylığı sunuyor.

• Carrera Carduc 010, Carrera 1133, Carrera 269 FMP gibi gözlük çerçevesi modelleri ön plana çıkıyor.

Dünyaca Ünlü Gözlük Markaları Arasından Gözlük Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

En iyi gözlükler arasından seçim yaparken bazı noktalara dikkat edebilirsiniz. Temel olarak dikkat edilmesi gereken noktalar; ürünün orjinalliği, güneş gözlüğünün yüz tipinize uygun olması ve güneş gözlüğü camlarının özellikleridir.

Güneş Gözlüğünün Orijinalliği

Güneş gözlüğü alırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, ürünün orijinal olması gerektiğidir. Orijinalliği ve güvenilirliği ispatlanmış olan güneş gözlüklerini tercih etmeniz, sağlık açısından da önemlidir. Sık sık sahte ürünlerle karşılaşabileceğiniz güneş gözlüğü piyasasında orijinal ürünler ile sahte ürünleri birbirinden ayırmak için şunlara dikkat edebilirsiniz: Güneş gözlüklerinin Avrupa Birliği’nin direktiflerine uygun olduğunu gösteren CE işaretini gözlük camlarınızda görebilirsiniz. Eğer gözlüğünüzde CE işareti bulunmuyorsa güneş gözlüğünüzün sahte olması ihtimali vardır. Güneş gözlüğünüz normalinden çok daha uygun fiyatlı ise ve satıcısı orijinal marka satıcısı değilse gözlüğünüzün sahte olması ihtimali yüksektir.

Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi

Güneş gözlüklerinin modeli de gözlük seçiminde önemli bir kriterdir. Alacağınız gözlüğün modelinin sizi yansıtması, onu daha uzun süre kullanmanızı sağlar. Yüz şeklinize uygun olan bir gözlüğü seçerek uzun süre kullanabileceğiniz bir gözlük edinebilirsiniz.

Oval Yüz: Oval yüz tipine sahip olanlar, hemen her çerçeveyi kullanabilir. Bu yüz tipine tüm çerçeveler uyum sağlar. Özellikle yumuşak köşeleri olan oval tasarımlar bu yüz tipi için idealdir.

Yuvarlak Yüz: Köşeli ya da dikdörtgen tarzdaki çerçeveler, yuvarlak yüz tipindeki insanlar için daha kullanışlıdır. Bu tarz gözlükler yüzün daha uzun ve ince görünmesini sağlar.

Kare Yüz: Oval ve yuvarlak tarzdaki gözlükler, kare yüz yapılı insanların kullanabileceği gözlüklerdendir. Bu tarz gözlükler yüz hatlarının yumuşamasını sağlar.

Uzun Yüz: Yuvarlak ya da kare tipteki gözlükleri uzun yüz yapılı kişiler de kullanabilir. Yüzün daha kısa ya da geniş görünmesini sağlamak için bu tarz gözlükler seçilebilir.

Üçgen Yüz: Üst hatları düz alt hatları ovalimsi olan çerçeveler, üçgen yüz yapısına sahip olan kişiler için uygundur. Alt çerçevesi olmayan modeller de yine üçgen hatlara sahip kişiler tarafından sık sık tercih edilir.

Elmas Şekilli Yüz: Çerçevesi, oval ya da kare tarzdaki gözlükler, elmas şekilli yüz yapıları için uygundur. Oval çerçeveler ile elmas şekilli yüzlerde yüzün kenarları yumuşatılabilir; kıvrımları sert olmayan kare çerçeveler de yine bu yüzlerde aynı etkiyi yaratır.

Güneş Gözlüğü Camlarının Özellikleri

güneş gözlüğü camlarının özellikleri

Farklı markalara ait güneş gözlüğü modellerini incelemeden önce güneş gözlüğü camlarını daha iyi öğrenmeniz gerekir. Bu sayede gözlükler arasından seçim yaparken kendiniz için daha doğru bir güneş gözlüğü satın alabilirsiniz.

Tek Renkli Camlar: Standart renkli camlardır. Tüm cam aynı renktir.

Polarize Camlar: Işık yansımalarını filtreleyen camlardır. Görüşünüzü netleştirir, ışığın sizi rahatsız etmesini engeller.

Kendinden Renklenen Camlar: UV ışınlarına karşı renklenen camlardır. Genellikle optik gözlük kullananların, güneşten korunmak için de kullanmasını sağlar. UV ışınları ne kadar yoğun olursa camların koyuluğu da o kadar artar. Işınlar azaldığında camların rengi eski haline döner.

Degrade Camlar: Camın üstünde daha koyu altında daha açık renkli camların bulunduğu, kademeli geçiş camlarıdır. Modaya uygun bir aksesuar olarak değerlendirilir.

Ayrıca güneş gözlüklerinin cam renkleri de farklı özelliklere sahiptir:

Aynalı Güneş Gözlüğü Camları: Camın yüzeyinde yansıtıcı bir film olur. Bu sayede ışığı daha çok yansıtır. Bu özellikleriyle, nesneleri normalinden daha karanlık görmenizi sağlar. Özellikle sulu, karlı ya da yüksek rakımlı koşullarında kullanımı daha uygundur.

Kahverengi, Gri, Yeşil Renkli Camlar: Bu camlar, nötr özelliğe sahiptir. Parlaklığı, çevreyi renkleri bozmadan ya da çok düşük düzeyde bozarak gösterir. Gözdeki yorgunluğu azaltmada da etkili olması beklenir.

Sarı, Altın, Kehribar Rengi Camlar: Parlaklık anlamında daha az koruma sağlar. Ama orta ve düşük ışık şartlarında üstün koruma sağlamada etkilidir. Kullanıcılara ileri derecede derinlik algısı oluşturur.

Pembe ve Kırmızı Renkli Camlar: Ortamın daha parlak görünmesinde etkilidir. Kontrastı yükseltmede etkilidir.

Hem güneş gözlüklerinde hem de optik gözlüklerde gözlük camı temizliği son derece önemlidir. Görüşünüzün netliği için gözlük camlarınızı her zaman temiz tutmanız gerekir. Güneş gözlüğü camının temizliği için;

• Mikrofiber bezleri ve gözlük temizleyici solüsyonları kullanabilirsiniz. Gözlük silme bezleri, yapıları sayesinde gözlük camlarında çizilmeler oluşmasını engeller. Bu yüzden herhangi bir bez yerine gözlük bezleri kullanmanız önemlidir.

• Doğal yöntemler ile de gözlük camları temizlenebilir. Gözlük camlarınızda toz ve kir biriktiyse su ve sabun kullanarak gözlük camınızı temizleyebilirsiniz. Bunun için ılık su altında gözlüklerinizi hafif şekilde ıslatıp sabun ile temizleyebilirsiniz. Daha sonra gözlüğü durulayıp mikrofiber bez ile kurulayabilirsiniz. Tüm bu işlemler esnasında gözlüğünüzü camlardan değil, ortasındaki parçadan tutmanız önemlidir.

• Gözlük temizleme spreyleri de gözlüklerinizi temizlemenizin en kolay yolunu sunar. Herhangi bir yerde spreyi gözlük camlarına sıkıp mikrofiber bez yardımıyla gözlük camlarınızı silebilirsiniz.

• Tek kullanımlık gözlük temizleme mendilleri de dilediğiniz yerde gözlük camlarınızı temizlemenizi sağlayan ürünlerdendir. Tek tek paketlenen ürünleri, paketlerini açıp kolayca kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey paketi açıp paketten çıkan mendil ile gözlük camlarını silmektir. Böylece yolda, ofiste, okulda ya da herhangi bir yerde görüşünüz bozulmadan gözlüğünüzü kullanabilirsiniz.

Göz sağlığınızı korumak için birbirinden farklı tarzdaki güneş gözlüğü modellerini inceleyebilirsiniz.