İPTAL
Buradan başlayın

Gönderim yapmak istediğiniz mahalleyi

ya da AVM, Hastane, Okul, Plaza

gibi noktaları yazabilirsiniz.

Filtrele
Temizle

Filtrele

En Fazla Çeşit Sukulent Aranjmanları ÇiçekSepeti'nde!

Yeşilin her tonunda olabilen yaprakları ve meyvemsi türleri de olan sukulentler, son yılların en sevilen bitkilerinden. Herkesin evine bir şekilde girmeyi başaran bu güzel çiçekler sizin evinizde de henüz yerini almadıysa bir şans tanımanızı öneriririz. En şık çiçek tasarımlarının, minyatür bahçelerin ve teraryumların vazgeçilmez üyesi olan sukulentler çiçek bakımı konusunda çok maharetli olmayanların bile gönül rahatlığıyla yetiştirebildiği bitkilerden.

Bilinen sukulent türleri; Aloe, Aeonium, Adromischus, Cotyledon, Graptopetalum, Graptosedum, Crassula, Echeveria, Gasteria, Haworthia, Kalanchoe, Pachyphytum, Rochea, Senecio, Peperomia, Rhipsalis, Sansevieria, Sedum ve Tillandsia olarak sıralanabilir. Bu sukulent gruplarının altındaki türler de bir araya geldiğinde yüze yakın sukulent çeşidinden bahsedebilmek mümkün hale geliyor. Evinizde sukulent yetiştirmek istiyorsanız, yaşadığınız bölgeye en uygun sukulent türünü seçebilirsiniz. Böylece uzun ömürlü ve şık bir bitkiniz olabilir. Kaktüs familyasından gelen sukulentlerin bazı türleri dikenli kaktüs bitkilerine çok benzerdir.

Sukulent Hediye Etmek

Sukulentler hem sıcak yapılı hem de şık çiçeklerdir. Arkadaşlarınıza, iş ilişkisinde olduğunuz kişilere, annenize veya sevdiğinize hediye edebilirsiniz. Çoğunlukla teraryum tasarımları içerisinde kullanılan sukulentler son yıllarda gelin buketlerinde de tercih edilmeye başlanmış durumda. Sukulentler arkadaşlarınıza gönderdiğinizde dostça bir anlam ifade ederken, aranızda daha resmi ilişki olan kişilere gönderdiğinizde şıklık anlamına bürünürler. Aynı çiçekler anneniz için sevgi ile bakılacak bir hediye olurken, eşiniz için oldukça romantik ve güzel bir jest olurlar.

Sukulent bakımı son derece kolaydır. Bunun en büyük sebebi su tutabilen bir yapıda olması ve çok sulama ihtiyacının olmamasıdır. Sukulent fazla kök salmayan ve boydan büyümeyen bir bitkidir. Küçük saksılarda da kolayca yetişebilirler. Havanın sıcak olduğu günlerde 10 güne bir kış günlerinde ise 20-30 günde bir sulamak yeterlidir. Direk güneş ışığı almayacak şekilde, yarı aydınlık yarı karanlık bir bölgede yetiştirilebilirler.

Sukulent aranjmanları bazen elma şekilli özel bir platformda teraryum olarak çıkar karşımıza. Özellikle çeşitli yeşil bitkiler ve dekorlarla kombine edilir. Bunun yanı sıra minyatür bahçeler içerisinde de oldukça sık tercih edilen bitki türlerinden biridir. Doğum günü, yeni iş, terfi ve özel günlere has tasarımlarda da bolca kullanılan sukulentler hemen her çiçeğin yanına yakışan, yeşilin en güzel tonlarını tasarımların içine taşıyan bitkilerdendir.