Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala
BURADAN
BAŞLAYIN

Sukulent Nedir?

Yeşilin her tonunda olabilen yaprakları ve meyvemsi türleri de olan sukulentler, son yılların en sevilen bitkilerinden.

Herkesin evine bir şekilde girmeyi başaran bu güzel çiçekler sizin evinizde de henüz yerini almadıysa bir şans tanımanızı öneriririz. En şık çiçek tasarımlarının, minyatür bahçelerin ve teraryumların vazgeçilmez üyesi olan sukulentler çiçek bakımı konusunda çok maharetli olmayanların bile gönül rahatlığıyla yetiştirebildiği bitkilerden.

Sukulent Türleri

Aloe, Aeonium, Adromischus, Cotyledon, Graptopetalum, Graptosedum, Crassula, Echeveria, Gasteria, Haworthia, Kalanchoe, Pachyphytum, Rochea, Senecio, Peperomia, Rhipsalis, Sansevieria, Sedum ve Tillandsia olarak sıralanabilir. Bu sukulent gruplarının altındaki türler de bir araya geldiğinde yüze yakın sukulent çeşidinden bahsedebilmek mümkün hale geliyor. Evinizde sukulent yetiştirmek istiyorsanız, yaşadığınız bölgeye en uygun sukulent türünü seçebilirsiniz. Böylece uzun ömürlü ve şık bir bitkiniz olabilir. Kaktüs familyasından gelen sukulentlerin bazı türleri dikenli kaktüs bitkilerine çok benzerdir.

Hediyelik Sukulent

Sukulentler hem sıcak yapılı hem de şık çiçeklerdir. Arkadaşlarınıza, iş ilişkisinde olduğunuz kişilere, annenize veya sevdiğinize hediye edebilirsiniz. Çoğunlukla teraryum tasarımları içerisinde kullanılan sukulentler son yıllarda gelin buketlerinde de tercih edilmeye başlanmış durumda. Sukulentler arkadaşlarınıza gönderdiğinizde dostça bir anlam ifade ederken, aranızda daha resmi ilişki olan kişilere gönderdiğinizde şıklık anlamına bürünürler. Aynı çiçekler anneniz için sevgi ile bakılacak bir hediye olurken, eşiniz için oldukça romantik ve güzel bir jest olurlar.

"Sukulent kiti" olarak geçen, toprağını, gerekli malzemelerini ve sukulent tohumunu alıp kendinizi sıfırdan ekip yetiştirebileceğiniz hediye sukulent ürünlerimiz de bulunmaktadır. Hernekadar ilk defa yetiştirecek biri için çok tavsiye etmediğimiz bir opsiyon olsa da, bitkisini sıfırdan kendisi yetiştirmek isteyenler için opsiyon olabilir.

Sukulent Bakımı

Sukulent bakımı son derece kolaydır. Bunun en büyük sebebi su tutabilen bir yapıda olması ve çok sulama ihtiyacının olmamasıdır. Sukulent fazla kök salmayan ve boydan büyümeyen bir bitkidir. Küçük saksılarda da kolayca yetişebilirler. Havanın sıcak olduğu günlerde 10 güne bir, kış günlerinde ise 20-30 günde bir sulamak yeterlidir. Direkt güneş ışığı almayacak şekilde, yarı aydınlık yarı karanlık bir bölgede yetiştirilebilirler. Sukulent bakımı detaylı bilgi için ilgili içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sukulent Teraryum

Sukulent aranjmanları bazen elma şekilli özel bir platformda teraryum olarak çıkar karşımıza. Özellikle çeşitli yeşil bitkiler ve dekorlarla kombine edilir. Teraryumlarda sukulent bitkisi kullanılmasını bu kadar yaygınlaştıran dayanıklı olması ve aynı ortamdaki diğer türlerle kolay yaşabilmesidir. Sukulent süslemeye en uygun canlı bitkilerden olduğu için teraryum gibi karışık aranjmanlarda sık tercih edilir. Bunun yanı sıra minyatür bahçeler içerisinde de oldukça sık tercih edilen bitki türlerinden biridir. Doğum günü, yeni iş, terfi ve özel günlere has tasarımlarda da bolca kullanılan sukulentler hemen her çiçeğin yanına yakışan, yeşilin en güzel tonlarını tasarımların içine taşıyan bitkilerdendir.