İPTAL

Gül Bakımı

vazoda gül bakımı

1. Suyun altında çürüyecek yaprakları temizleyin.

2. Gövdeyi lavaboda suyun altında veya akan suya tutarken keskin bir bıçak veya makasla her kökten yaklaşık 2.5 cm kesin. Yeni kesilen yerin kurumasına İZİN VERMEDEN aranjmana veya başka bir kaba aktarın.

3. Elinizde mevcutsa yeni kesilmiş gülleri kaliteli bir çiçek koruyucusu ekleyeceğiniz suyun içinde düzenleyebilirsiniz. Güllerin vazo ömrünü uzatmak için koruyucu tavsiye edildiği kadar kullanılmalıdır. Suya yumuşatıcı katılmamalıdır.

4. Gövdeden parça kesilmesinin hemen ardından gülleri sıcak (yaklaşık 38 santigrat derece) koruyucu çözelti koyduğunuz temiz ve derin bir vazoya yerleştirin. Mükünse, çiçekler düzenlenmeden önce "alışması" için serin ve karanlık bir odada veya buzdolabında 2 ya da 3 saat bekletilmelidir.

5. Çiçeklerin ömrünü uzatan en önemli etmen sıcaklıktır. Yeni kesilen güllerden yapılan aranjman serin, doğrudan güneş ışığına ve hava akımına maruz kalmayacağı bir yerde saklanmalıdır.

6. Solmuş gülleri suyun altında tutarak canlandırabilirsiniz. Gülün tamamını su dolu lavabo veya banyo küvetinin içine batırın. 20 ila 60 dakika içinde gül, kendisini doyuracak kadar su emecektir. Gül hâlâ suyun içindeyken keskin bir bıçak veya makasla kökten yaklaşık 2.5 cm kesilmelidir.

7. Güller suya aç çiçeklerdir. Vazonun dolu olup olmadığı sık sık kontrol edilmeli ve koruyucu çözelti eklenmelidir. Köpüğün tamamen doymuş olmasına önem verilmeli ve kaptaki su seviyesi her gün ölçülmelidir.


teraryum fiyatları
saksı çiçekleri
sukulent aranjmanları
 

Diğer Çiçek Bakım Yazıları

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.