İkili Massengena Bakımı

yukka çiçeği bakımı

Yapılan araştırmalar sonucu havayı temizlediği keşfedilen Massengena, Nasa’nın evinizde mutlaka bulundurmanızı önerdiği bir salon bitkisidir. Gösterişli yeşil yaprakları ile kapalı alanların en çok karşılaşılan bitkilerinden biri olan Massengena; parlak, yeşil yaprak merkezlerine doğru uzanan sarı tonları, kalın gövdesi ile kolay büyüyen ve nispeten az bakım gerektiren bir bitkidir. Massengena bitkisinin bakımı nasıl olmalıdır? Massengena bitkisini evde yetiştirmek isteyenlerin nelere dikkat etmesi gerekir? Tüm önemli soruların yanıtlarını sizler için hazırladık.

Massengena Özellikleri

  ⏩ Yetişkin bir Massengena bitkisi 1-2 metre arasında boylanabilir.İkili, üçlü formlarda olabilir.

  ⏩ Ülkemizde doğal olarak yetişmeyen Massengena, tropikal iklimlerde yetişir ve ülkemize getirilir ya da mevcut Massengena’lar çoğaltılabilir.

  ⏩ Massengena bitkisi insanlar için toksik değildir fakat evcil hayvanlar için toksik özellik taşıyabilir. Bu sebeple dikkat edilmelidir.

çiçeksepeti app indirim kodu

Massengena Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Güneş - Işık

Massengena bol aydınlık seven bir bitkidir. Büyümek için, normal bir bitkiden daha fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar. Eğer ortamdaki ışık yetersiz ise yapay ışıklar kullanılabilir.

Bitki yapraklarında güneşeye meyil vardır. Yani ışık alan yaprakları güneşe doğru bir eğilimde bulunur. Bu sebeple zaman zaman saksının yönü değiştirilmelidir.

Massengena yeteri kadar ışık görmediğinde ve su ihtiyacı giderilmediğinde, en alttaki yapraklarını döker. Bitki yaşamaya devam eder. Yapraklarını dökmesine rağmen üstten yeni yapraklar vererek uzar ancak cılız kalır. Bu sebeple günde en az 3 saat ışık alması çok önemlidir.

Sıcaklık

Massengena bitkisi aşırı soğuk ve aşırı sıcak havalardan hoşlanmaz. İdeal sıcaklığı 10 - 22 derece arasıdır.

Rüzgardan ve hava akımlarından her bitki gibi Massengena da olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu yüzden Massengena rüzgardan ve hava akımından korunmalıdır.

Nem

Massengena için nem çok önemlidir. Tropikal kökenli bir bitki olması sebebi ile yaprakları nem ister. Bitkinin özellikle yaz aylarında yapraklarına fısfıs ile su verilmesi gerekir. Bu sayede yaprak üzerinde biriken tozlar da temizlenecek ve yapraklarının nefes alması sağlanacaktır.

Sulama

Yazın bol su isteyen bir bitkidir. Toprağı hiçbir zaman tam olarak kurumamalıdır. Bununla birlikte yaprakların da nemlendirilmesi önemlidir.

Sulanırken önemli olan kuralların başında suyun bitkinin her bölgesine ulaşacak şekilde dökülmesi ve oda sıcaklığında su kullanılması geliyor.

Bitkiyi sularken kullanılan su miktarı sabit olmalı ve bunu kontrol altında tutabilmek için bir su kabı kullanılmalıdır.

Kireçli su ile sulanması bitkiye zarar verecektir. Bu sebeple kireçsiz su ile sulamaya ve suyu bir gün oda sıcaklığında dinlendirerek kullanmaya özen gösterin.

Toprak

Massengena toprak konusunda seçici değildir. Yalnızca iyi drenaja sahip bir toprak tercih etmeniz yeterlidir.İç mekan saksı çiçekleri için hazırlanan karışım topraklar tercih edilebilir.

Gübre

Bitki nisandan eylüle kadar çene süreçte gelişme dönemine girer. Bu dönemde iki haftada 1 gübre verilerek büyüme desteklenebilir.

Saksı Seçimi

Yılda bir saksı değişimi ister. Her sene bir önceki saksıdan 2 parmak büyüklüğündeki saksıya dikilmelidir. Gelişme döneminin başında saksı değişimi yapılabilir. Bunun için en uygun zaman dilimi mart ve nisan aylarıdır. Saksı değişimi esnasında yeni toprak eklenmeli ama mevcut toprak değiştirilmemelidir.

massengena saksı seçimi

Budama

Bitkinin budama ihtiyacı yoktur ancak daha güzel bir görünüm için ara sıra yaprakları temizleyebilirsiniz. Steril bir bahçe makası ile yaprakların altında kalan sararmış ve kurumuş yaprakları temizleyebilir, bitkiye daha hoş bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Dilerseniz bitkinizin şekillenmesini kontrol altında tutabilmek için yeni filizleri veya yan sürgünleri kesebilirsiniz.

Massengena Nasıl Çoğaltılır?

Çoğaltma için ilkbahar ve yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Massengena bitkinizde birkaç dal gövde varsa bunların bir tanesini gövdeye yakın bir yerden kesip belli bir süre suda bekleterek köklenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için küçük tomurcukları olan sağlıklı bir sürgün seçmelisiniz. Kestiğiniz sürgünün iç kısmı çürümüş ise yeniden dikmenizin bir anlamı yoktur.

Ya da tek dallı, alt kısmından yapraklarını dökmüş Massengena’nın altındaki boşluğu, bitkinin toprağından çıkan gövdenin 20-25 cm üstünden keserek bitkiyi ayırabilirsiniz.

Ardından, Massengena’nın saksıda kalan kesilmiş bölümünü hava akımından korumak amacıyla bu bölümü silikon veya mum gibi cisimlerle havayla olan ilişkisini kesiyoruz. Zaman içinde toprakta kalan kısım yaprak vermeye başlayacaktır.

massengena nasıl çoğaltılır

Gelelim kestiğimiz kısma. Bu kısmı su içerisinde köklendirerek yeniden bir toprağa dikebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Massengena yapraklarında kahverengi lekeler oldu.

Yaprak uçlarında olan lekelenmelerin sebebi hatalı sulamanın sonucudur. Kahverengi yaprakları tamamen keserek bitkinizi bu kötü görünümden kurtarabilir ve fazla sulamayı azaltabilirsiniz.

Eğer yaprakların sadece uçlarında kahverengi kurumalar ve sararmalar var ise yalnızca yaprak uölarını makas ile kesebilirsiniz.

Bitkinin yaprakları soluyor ve dökülüyor.

Massengena bitkisi yetersiz ışık aldığında ya da fazla sulandığında bu tip reaksiyonlar gösterebilir. Sebebinin hangisi olduğunu tespit ettikten sonra bitkinizin rutin bakımına devam edebilirsiniz.

Massengena bitkisi düşüyor.

Massengena dayanıklı bir bitkidir ancak bazı durumlarda bitki düşebilir. Bunlardan biri bitkinizi fazla suladığınızdır. Bitki toprağa tutunmakta zorluk çekiyor olabilir. Sulama oranınızı alatıp bitkinizi tahta çubuklara bağlayarak sabit tuttun. Bir diğer ihtimal ise bitki kökünün çürümüş olması olabilir. Bu da ilk sebepten kaynaklanır. Bitkinizi sulamayı bırakıp sabitlemeli ve gözlemlemelisiniz. Eğer bitkinizin kökü tamamen çürümüşse, yukarıda kalan yapraklı kısımlar hala sağlıklı iken köklendirerek yeni bitkiler elde edebilirsiniz.


teraryum fiyatları
saksı çiçekleri
sukulent aranjmanları
 

Diğer Çiçek Bakım Yazıları