Benjamin Bakımı

benjamin çiçeği bakımı nasıl yapılır

Özellikle evlerinde doğadan bir parça görmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği Benjamin Bitkisi, dekoratif amaçlı kullanılan mini formda bir ağaçtır. Benjamin bakımı nasıl olmalıdır? Benjamin bitkisini evde yetiştirmek isteyenlerin nelere dikkat etmesi gerekir? Tüm önemli soruların yanıtlarını sizler için hazırladık.

Benjamin Özellikleri

  800 farklı türü olduğu bilinen Benjamin’in kimi türleri küçük kalırken kimi türleri büyük ağaçlara dönüşür.

 Daha küçük formlarda olan ve bonsai olarak yetiştirilen Benjamin türleri iç mekanlarda yetiştirilmek için çok müsaitlerdir.

 Benjamin, çok fazla yer değiştirmekten hoşlanmayan, yerine uyum sağlama süreci geçiren bir bitkidir.

çiçeksepeti app indirim kodu

Benjamin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Güneş - Işık:

Benjamin için ışık hayati değildir. Yetersiz olduğunda yaşam faaliyetleri durmaz. Ancak bol ışıklı alanlarda daha fazla gelişir.

Benjamin aydınlık alanları sevse de güneş ışınlarını direk almayı sevmez.

Evlerde bakılan Benjamin, düşük ışık koşullarına dayanıklıdır. Çok fazla ışık almasa da yaşayabilir. Koyu yeşil yapraklı olan Benjaminler kapalı alanlar için daha uygundur.

Sıcaklık:

Benjamin bitkisi tropikal bir bitkidir ve soğuktan hoşlanmaz. Özellikle kış aylarında bitkinin zarar görmemesi için en az 4 derece sıcaklık olmalıdır. Benjamin bitkisi için ideal sıcaklık ise 17 - 27 derece arasıdır.

Nem

Tropikal bir bitki olmasından ötürü Benjamin yüksek nem ister. Eğer nem bakımından fakir bir yerde bu bitkiye bakıyorsanız bitkinizin yapraklarının dökülmemesi için müdahale etmeniz gerekebilir. Bitkinin nem dengesini sağlamak için zaman zaman yapraklarına su püskürtebilirsiniz. Bunun dışında toprağının da çok fazla kurumasına müsade etmemeniz nem dengesini sağlamada yardımcı olacaktır.

Sulama

benjamin çiçeği sulama

Sulama için bitkinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalı ve toprağın ihtiyacı oldukça su vermelisiniz. Kış aylarında haftada bir gün oda sıcaklığında bekletilmiş su kullanabilir, sıcak yaz aylarında bunu 2 ya da 3 katına çıkarabilirsiniz.

Yaz aylarında bitkinizin yalnızca toprağına değil yapraklarına da su takviyesi yapmanız gerekir. Yaprakları ıslatmak için bitkinizi balkon ya da banyoda duşlama ile yıkayabilirsiniz. Ancak bitkinizin yapraklarını sabah çok erkenden ya da öğleden sonra yapmalısınız. Yoksa güneş bitkinizin yapraklarını yakabilir.

Toprak

Benjaminin toprakta çok seçici değildir. Besin bakımından zengin bir toprak arzulamaz. Toprağa dair tek isteği iyi drenaj sağlanmış olmasıdır.

Gübre

Benjamin’in toprak konusunda çok fazla kriteri olmadığını belirtmiştik. Ancak yine de zaman zaman toprağının beslenmesi bitkiye olumlu etki yaratacaktır. İlkbahar ve sonbahar aylarında, ayda iki defa olmak üzere sıvı gübre takviyesi yapılması bitkinizin yapraklarını daha canlı ve daha yeşil tutmanıza yardımcı olacaktır.

Saksı Seçimi

benjamin çiçeği saksı seçimi

Benjamin hızlı büyüyen bir bitkidir. Bu da saksı değişikliği ile ilgili akılların karışmasına sebep olur. Toprak ve saksı değişimini iki yıl ara ile yapabilirsiniz. Saksı değişimi yaparken dikkat edilmesi gereken kritik nokta, her defasında bir boy büyük saksıya geçmektir. Fazla büyük saksılara geçmek bitkinizin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Budama

Benjamin budandıkça daha da güçlü yapraklar çıkaran bir bitkidir. Üst yapraklar budandıkça alt gövde güçlenir. Bitkinizi budayarak hem daha dekoratif bir görünüm elde edebilir hem de bitkinizi daha sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirsiniz.

Benjamin için budama mevsimi yoktur, dilediğiniz zaman budayabilirsiniz. Zaman zaman elinize steril bir makas alarak sararan ve ve çok yoğun olan bölgeleri temizleyebilirsiniz.

Benjamin Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Benjamin bitkisini çoğaltırken bitkinizin en azından ilk senesini geçirmesini beklemelisiniz. Ardından bir dalını gövdeden nazikçe kesip fazla yapraklardan arındırın. En tepesinde 3 adet yaprak bıraktığınız dalı bir kavanoz içerisinde köklenene kadar bekletin. Köklenme süresi birkaç ayı bulabilir. Kökler en az 5 cm olana kadar bekletip bu süreçte iki hafta, 10 günde bir suyu tazeleyin. Kökler yeteri kadar büyüdüğünde saksıya dikebilirsiniz. Saksıya dikmiş olduğunuz yavru Benjamin’e sera etkisi yaratmanız gerekiyor. Bunun için bitkiyi şeffaf bir poşet içerisine alabilirsiniz. Işık alabileceği bir alana bitkinizi alarak nem dengesini kurmasını bekleyin. Bir haftanın sonunda bitkinizi poşetten çıkarın ve nihai yerine yerleştirin.

Sıkça Sorulan Sorular

Benjamin bitkimin yaprakları neden dökülüyor?

Çok yapraklı bir bitki olan Benjamin’in yaprak dökmesi normaldir. Ancak bu dökülme fazla ise sebebi yetersiz aydınlatma, soğuk hava veya nem eksikliği olabilir. Bununla mücadele için eksik koşulları tamamlamalısınız. Tüm koşulları yerinde olmasına rağmen hala yaprak dökülmesi problemi yaşıyorsanız toprağa magnezyum ve manganez takviyesi yapabilirsiniz.

Bununla birlikte Benjamin yer değişikliğinden hoşlanmaz. Eğer yakın zamanda bitkinizin yerini değiştirdiyseniz bitkiniz yeni yerine alışana kadar yapraklarından bazılarını kaybedebilir.

Bitkimin neden yaprakları sararıyor?

Eğer saksı değişiminde fazla büyük bir saksıya geçtiyseniz ve fazla toprak ile kökleri boğduysanız böyle bir problem meydana gelebilir. Toprağını havalandırabilir, sorun çözülmez ise saksı ve toprak değişimine gidebilirsiniz.

Yaprak sararmasının bir diğer sebebi ise fazla sulamadır.

Yapraklarda beyaz ve yapışkan kabarcıklar yapraklar var

Bitkinizin böcekler/sinekler sebebi ile zorlandığını gösterir. İlk olarak bitkinizi banyoda duş altında güzelce yıkayın. Bu yıkama sonrasında tüm sineklerin yok olduğundan emin olun.

Bitkim büyümüyor/yavaş büyüyor.

Benjamin bitkisi hızlı büyür. Bitkinizin büyümesi durduysa ya da çok yavaş ise muhtemelen sıcaklık yetersiz geliyordur.


teraryum fiyatları
saksı çiçekleri
sukulent aranjmanları
 

Diğer Çiçek Bakım Yazıları