İPTAL
Dieffenbachia (Tropik Snow) Bakımı

difenbahya çiçeği bakımı

Difenbahya (Tropik Snow) Bakımı

Yaşam alanlarında sıklıkla tercih edilen ve Tropik Snow adıyla da bilinen difenbahya, büyük ve ihtişamlı yeşil yapraklara sahip bir bitkidir. Güzel görünümü nedeniyle iç mekanlarda dekor amaçlı yetiştirilir. İyi bir bakımla boyu bir buçuk metreyi aşan Tropik Snow Dieffenbachia bitkisinin büyük yaprakları salonlarda gösterişli bir hava yaratır. Bakımı son derece kolaydır ancak hava değişiminin sıklıkla yaşandığı nemsiz bir ortam bitkinin solmasına yol açabilir. Peki, Tropik Snow Dieffenbachia nasıl bakılır? Tropik Snow Dieffenbachia bakımı zor bir bitki midir? Bu ve daha fazlası hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Dieffenbachia Özellikleri

  ⏩ Difenbahya iri yapraklara ve kalın bir gövdeye sahiptir. Dallanıp budaklanma yapmayan bu bitki çok nadir dipten sürgün verir.

  ⏩ Araceae familyasından olan Dieffenbachia 200 kadar türe sahiptir.

  ⏩ Bitki zehirli bir tür olduğundan, öz suyunun elinize bulaşması halinde ellerinizi bol suyla yıkamalısınız.

Difenbahya Çiçeği Bakımı

Güneş - Işık

Difenbahya aydınlığı seven bir bitki türüdür. Bu nedenle sağlıklı kalmak için güneş ışığını mutlaka almalıdır. Bu bakımdan perdeden süzülerek gelen güneş bu bitkiler için yeterli olur. Arada filtre olmadan direkt güneş ışığına maruz kalması durumunda bitkinin solmasına sebep olabilir.

 

difenbahya-bakımı

Sıcaklık

Tropik Snow Dieffenbachia sıcağı seven bir bitkidir. Bu nedenle kış aylarında bile 16-17 derecede bakılmaya özen gösterilmelidir.

Nem

Nemsiz bir ortam bitkinin solmasına neden olabilir. Nemsiz kaldığında önce en alt bölgedeki yapraklarda sararma ve kuruma görülür. Bu tür durumlarda bu yaprakları temizlemek ve bitkiyi tazelemek doğru bir işlem olur. Bitkiyi nemli tutmak adına yapraklarına her gün sprey ile su sıkılması tavsiye edilir. Bitkinin yaprakları düzenli olarak nemli ve yumuşak dokulu bir bezle silinmelidir.

Sulama

  ⏩ Toprağın kurumasına fırsat vermeden sulamak gerekir.

  ⏩ Sulama işleminde toprağın her yerinin eşit miktarda nemlendiğinden emin olmalısınız.

  ⏩ Bölgesel sulama, bitkinin bir bölgesinin nemsiz kalmasına yol açar ve bu da gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

  ⏩ Bitkiyi rutin bir sırayla ve her zaman aynı miktarda sulamak gerekir.

  ⏩ Sıcak yaz günlerinde haftada 2 kez ve soğuk kış günlerinde de haftada 1 kez sulanmalıdır.

  ⏩ Bitkiyi sularken direkt musluktan alınan su yerine oda sıcaklığında dinlendirilmiş su kullanmaya özen gösterilmesi önemlidir.

Toprak

Hava gözeneklerine sahip olan, gevşek dokulu ve ponzalı bahçe toprağı bu bitki için uygundur. Sıkı ve ağır toprakları sevmez. Yanlış toprağa ekilmesi bitkinin kısa sürede kuruyup ölmesine neden olabilir.

 

difenbahya kökleri sulamaya bağlı olarak renk değiştirir

Gübre

Bu bitki için azot gübre kullanmak çürümeye neden olur. Bu nedenle azot oranı az bitki besinleri tercih edilebilir. Bunun için salon bitkilerine özel bitki besinlerini kullanabilirsiniz. Yeşil yapraklı bitkilere özel içeriklerle hazırlanan bu besinler Tropik Snow Dieffenbachia’nın sağlıklı gelişmesine destek olur.

Saksı Seçimi

Tropik Snow Dieffenbachia için geniş ve büyük saksıları tercih etmelisiniz. Ancak saksısının drenaj özelliği bulunmalıdır. Bu nedenle altı bol delikli saksıları tercih edebilirsiniz.

Budama

Sararma yapmış ve çürümüş yaprakları belirli aralıklarla makas ile budayabilirsiniz.

Tropik Snow Dieffenbachia Nasıl Çoğaltılır?

  ⏩ Tropik Snow Dieffenbachia ilkbaharda ya da yaz başında çoğaltılabilir.

  ⏩ Çoğaltma için bitkiden birkaç dal gövdeyi kesebilirsiniz. Bunu gövdeye en yakın bölgeden yapmaya dikkat edin.

  ⏩ Kestiğiniz dalı su dolu bir bardakta beklemeye bırakın. Bitki bir süre sonra yeni kökler verecektir. Köklenme başladığında saksıya ekebilirsiniz.

  ⏩ Ekme yapmak istediğiniz bitkide yapraklarda dökülme başladıysa gövdenin 30 cm kadar üzerinden kesebilir ve yeniden köklendirme işlemi yapabilirsiniz.

  ⏩ Ardından bitkiyi saksıya ekebilir ve kısa sürede yaprak verdiğini gözlemleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

  1 - Tropik Snow Dieffenbachia zehirli bir bitki midir?

Zehirli bitkilerden biridir. Ancak zehrinin bulaşması; yapraklarının koparılması ya da ovulması ile gerçekleşir. Bu nedenle çocuk ve evcil hayvanların ulaşamayacağı bir noktada güvenle bakılabilir.

  2 - Tropik Snow Dieffenbachia güneşi sever mi?

Difenbahya aydınlığı seven bir bitki türüdür. Bu nedenle güneş ışığı bu bitki için oldukça önemlidir. Güneş ışığı sayesinde bitkinin yaprakları enerji kazanır, daha yeşil görünür ve sağlıkla büyümeye başlar. Yine de direkt güneş ışığına maruz bırakılmaması önerilir.

  3 - Tropik Snow Dieffenbachia için vitamin kullanmak gerekir mi?

Bitkinin yapraklarının sağlıklı göründüğü dönemlerde vitamin vermeye gerek bulunmaz. Bitkide sararma ya da yapraklarda düşme gibi bir durum gözlemlendiğinde yeşil yapraklı bitkilere özel üretilen besin takviyeleri kullanılabilir.


teraryum fiyatları
saksı çiçekleri
sukulent aranjmanları
 

Diğer Çiçek Bakım Yazıları

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.