Dünyanın En İyi Ayakkabı Markaları

en iyi ayakkabı markaları

Ayakkabı, bir ihtiyaç olmanın ötesinde bir yaşam tarzının dışavurumudur. Bu nedenle en iyi ayakkabı markaları aynı zamanda birer ikona dönüşmüştür.

Eğer siz de en iyi ayakkabı markaları hakkında bir araştırma yapıyorsanız; en iyi spor ayakkabı markaları, en iyi klasik ayakkabı markaları hakkında harika bir rehbere ulaştınız demektir.

Hazırsanız, dünyanın ve ülkemizin en çok satılan ayakkabı markaları daha yakından bakmaya başlayalım…

Listemizde öncelikle en çok sevilen spor ayakkabı markaları ile başlayacağız, sonrasında ise en iyi klasik ayakkabı markaları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Dünyanın En İyi Spor Ayakkabı Markaları

Spor ayakkabı, hemen hemen herkesin ayakkabı dolabında bulunan bir türdür. Sadece spor zamanı değil, günlük hayatın bir parçası olarak da kullanılır. Peki, en iyi spor ayakkabı markası hangisidir?

Bu sorunun net bir cevabı olmamakla birlikte birçok kişinin favorisi olan markaları aşağıda bulabilirsiniz:

1-) Nike

nike ayakkabı

Dünyanın en çok tanınan markalarından biri olan Nike, 1964 yılında Phil Knight ve Bill Bowerman tarafından kurulan Amerikan kökenli bir şirkettir. Giyim, aksesuar ve spor malzemeleri satışı yapan markanın en çok tanındığı alan ayakkabılardır.

Dünyanın en iyi ayakkabı markaları listelerinde genelde 1. veya 2. sırada gösterilen marka, efsanevi basketbolcu Michael Jordan ile yaptığı anlaşma sonrasında Air Jordan modelleri ile bu popülerliği yakalamıştır. Basketbol, futbol, tenis, atletizm gibi akla gelen her spor dalı için ekipman ve ayakkabı üretmektedir.

En çok tercih edilen Nike modelleri:

Nike Air Force

Nike Air Jordan

Nike Air Max

Nike Revolution

Nike Zoom

2-) Adidas

adidas ayakkabı

Ünlü ayakkabı markaları arasında en çok bilinen markalardan biri olan Adidas, Adolf Dassler tarafından 1924 yılında kurulmuş Alman kökenli bir şirkettir. Spor ekipmanları, giyim ve ayakkabı üretimi yapan marka; şık, esnek ve çok yönlü ultra rahatlık sunmaktadır.

Spor, yaşam tarzı ve koşu ayakkabılarında öncü olan marka; birçok dev organizasyonun da sponsorudur. Dünyanın birçok ülkesinde en sevilen ayakkabı markaları arasında yer alır.

En çok tercih edilen Adidas ayakkabı modelleri şu şekildedir:

Adidas Superstar

Adidas Stan Smith

Adidas Run Falcon

Adidas Ownthegame

Adidas Duramo

3-) Puma

puma ayakkabı

1948 yılında Rudolf Dassler tarafından kurulan Puma; dayanıklılık, konfor ve şıklığı ön planda tutan modelleri ile tanınmıştır. Paten ayakkabıları, spor ayakkabılar ve rahat sneaker modelleri oldukça beğenilmektedir.

Fitness, koşu, futbol, basketbol, motor sporları için ürün sunan marka ayakkabı dışında giyim ve spor aksesuarları da üretmektedir.

En çok tercih edilen Puma ayakkabı modelleri şu şekildedir:

Puma Smash

Puma St Runner

Puma Anzarun

Puma Future Rider

4-) Converse

converse ayakkabı

1908 yılında kurucusu Marquis Mills Converse tarafından kurulan Converse, Amerika kökenli bir şirkettir. 2003 yılından bu yana ana şirketi Nike Inc’in iştiraki olarak faaliyet göstermektedir. Dünyanın en çok tanınan ayakkabı markası olan marka, yıldız işareti ile hemen hemen herkesin bildiği bir tasarıma sahiptir.

Sarma şeridi, pürüzsüz yuvarlak ayak kısmı, kauçuk tabanı, farklı renkleri ve benzersiz tasarımıyla günümüzde de en çok tercih edilen markalar arasında yer almaktadır. Converse; lifestyle ayakkabılar, paten ayakkabısı, spor malzemeleri, giyim ve aksesuar ürünleri sunmaktadır.

En çok tercih edilen Converse ayakkabı modelleri şu şekildedir:

Converse Chuck Taylor All Star

Converse Ctas

5-) Vans

vans ayakkabı

1966 yılında kurucu ortakları James Van Doren, Gordon C Lee ve Paul Van Doren tarafından kurulan Vans, Amerika şirketidir. Son dönemde ortaya çıkardığı kaykay ayakkabıları ile ciddi bir kitleye ulaşmıştır.

Hem performans hem de tasarım olarak oldukça iyi modeller sunan marka; dayanıklılık, konfor ve özgün tasarımlar vadetmektedir.

En çok tercih edilen Vans ayakkabı modelleri şu şekildedir:

Vans Old Skool

Vans Hi

Vans MN

6-) New Balance

new balance ayakkabı

1906 yılında William J. Riley tarafından kurulan New Balance, Amerika kökenli bir şirkettir. Spor ayakkabı alanında en çok tanınan markalar arasında yer alan marka, pahalı ayakkabı markaları arasında yer almaktadır. Fakat birinci sınıf rahatlık ve kalite sunar.

Şık, dayanıklı, konforlu ve uzun ömürlü modelleri bulunan marka, ayakkabı dışında giyim ve spor aksesuarları alanında da ürünler sunmaktadır.

En çok tercih edilen New Balance ayakkabı modelleri şu şekildedir:

New Balance 500

New Balance 550

New Balance 109

New Balance 530

7-) Under Armour

under armour ayakkabı

1996 yılında Kevin Plank tarafından kurulan Under Armour, Amerika kökenli bir markadır. Potansiyel sporcuların yanı sıra genç erkek ve kadınları hedef kitlesi edinen marka, özgün tasarımlarıyla dünyanın en çok satılan ayakkabı markaları arasında yer almaktadır.

Performans kıyafetleri, koşu ayakkabıları, basketbol ayakkabıları gibi alanlarda öncü olmaya çalışan marka, çekici tasarımları ve benzersiz stiliyle öne çıkmaya çalışır.

En çok tercih edilen Under Armour ayakkabı modelleri şu şekildedir:

Under Armour Charged

Under Armour Mojo

Under Armour Lockdown

8-) Skechers

skechers ayakkabı

Robert Greenberg tarafından 1992 yılında kurulan Skechers, Amerika kökenli bir şirkettir. Amerika Birleşik Devletleri’nde atletik ayakkabılarla ilgili en büyük üçüncü marka olma özelliğine sahiptir.

Aktif ve gündelik ayakkabıları ile son dönemde iyice popüler olan marka, oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Renkli tasarımlar, rahatlık, ergonomi öne çıkan özellikleridir. Giyim ve outdoor gibi alanlarda da ürünleri bulunmaktadır.

En çok tercih edilen Skechers ayakkabı modelleri şu şekildedir:

Skechers Summits

Skechers Dynamight

En İyi Klasik Ayakkabı Markaları

Sıra geldi klasik ayakkabı sevenler için en iyi klasik ayakkabı markalarına… Hemen en iyi markaları sıralamaya başlıyoruz.

1-) Dexter

dexter ayakkabı

Dünyanın önde gelen klasik ayakkabı markaları arasında yer alan Dexter, Amerika menşeli bir markadır. 2007 yılında lisans altında üretim hakkı alan Kazar Grup tarafından Türkiye’de üretilmeye başlanmıştır. Oldukça kaliteli olan ayakkabılar, orijinal deridir ve rahatlık ön plandadır.

Özel günler, gündelik kullanım ve farklı tarzlar için modeller sunan Dexter markası, ülkemizde de en çok tercih edilen klasik ayakkabı markaları arasında yer almaktadır.

2-) Kemal Tanca

kemal tanca ayakkabı

Gazanfer Kemal Tanca tarafından 1950 yılında İstanbul’da kurulan Kemal Tanca, oldukça beğenilen bir klasik ayakkabı markasıdır. Türk malı olan ürünleri ile adından dünya pazarında da söz ettiren marka, kaliteli ürünleri ile ön plana çıkar.

3-) Pierre Cardin

pierre cardin ayakkabı

1950 yılında Fransa’nın Paris şehrinde Pierre Cardin tarafından kurulan marka, dünyanın en iyi klasik ayakkabı markaları arasında yer almaktadır. Ayakkabı haricince giyim, mücevher, aksesuar, mobilya, parfüm gibi alanlarda da ürünleri bulunmaktadır.

Pierre Cardin markası 1993’te Aydınlı Grup ile imzalanan işbirliği ile ülkemize gelmiştir. Türkiye’de üretim yapan markanın ürünleri kaliteli olmanın yanı sıra oldukça rahat ve ergonomiktir. Fiyat olarak da bütçenize uygun klasik ayakkabı modelleri bulabilirsiniz.

4-) Nevzat Onay

nevzat onay ayakkabı

1966 yılında Nevzat Onay tarafından İzmir’de kurulan marka, genelde kösele ayakkabı üretimi yapmaktadır. Oldukça kaliteli olan markanın CEO ve ustası olan Nevzat Onay, bu alandaki uzmanlığını markanın ürünlerinde göstermektedir.

Klasik kösele ayakkabı dışında erkek ayakkabı, bot ve günlük ayakkabı modelleri de üreten marka, %100 hakiki deri ürünler sunmaktadır. Ayakkabıyı oluşturan tüm materyalleri kendi fabrikasında üreten marka, Türkiye’nin tek üretici markası olma özelliği taşımaktadır.

5-) Greyder

greyder ayakkabı

İsmail Kavlu tarafından 1956 yılında Çorum’da kurulan Greyder, kaliteli ayakkabı markaları arasında yer almaktadır. Günümüzde bot modelleri ile adından söz ettiren marka, klasik ayakkabı modelleriyle de oldukça bilinmektedir.

Türkiye’nin tescilli ilk ayakkabı markası olan Greyder, hakiki deri ürünleri ile ön plana çıkar. Marka klasik ayakkabı dışında casual ayakkabılar ve botlar üretmektedir.

Bu markalar dışında klasik ayakkabı dünyasında öne çıkan;

Ziya Ayakkabı

Altınyıldız Classics

Dockers

Forelli

markaları da bulunmaktadır. En iyi ayakkabı markaları ve modellerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nden hemen sipariş edebilirsiniz.

Süet, rugan, Oxford, loafer gibi birçok klasik ayakkabı modelinin yanı sıra günümüzde spor ayakkabı modelleri de üretmektedir. Ayrıca Rouge ve Mocassini adında iki alt markası bulunmaktadır.